1 lira 2 kuruş ile 100 kilometre gidiyor!

  • 1 year ago
  • 0

TEKNOFEST kapsamında düzen eden 16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli araç Yarışlarının hususi etabı İstanbul Park’ta koşuldu. endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından start verilen yarışta Bartın Üniversitesi, bilim ve Teknoloji takimi öğrencileri tarafından hazırlanan “Simurg” adli elektrikli oto ile katıldı. Bartın Üniversitesi öğrencilerinin yüzde 100 türk mali olarak ürettiği üçüncü oto var olan ‘Simurg’ yarışların en hızlı 2’nci otomobili olurken, verimlilikte ise 7’inci sırada yer aldı. 2018 yılındaki yarışlarda ‘Çeşm-i Cihan’ adli elektrikli oto ile verimlilik alanında 22’inci var olan öğrenciler, 2019 seneninde da ‘Gökbörü’ adli otomobille evvel 10’uncu sırada yer almayı başarmıştı.

‘Simurg’ ödülle döndü

TÜBİTAK’ın öğrencileri teşvik etmek ve ilmi gelişimlerine katkı sağlamak emeliyle 16 senedir düzen ettiği yarışlarda, Bartın Üniversitesi’nin elektrikli aracı ‘Simurg’, müracaat yapan toplaminda 117 araç içerisinden en randımanlı 7’nci elektrikli oto oldu. İstanbul Park’ta F1 pistinde yarışmaya dogruluk galip gelen 48 takım arasından ise ‘Simurg’ 6 turluk etabı hatasız tamamlayan üç otomobilden biri oldu. Bartın Üniversitesi öğrencilerine, elde ettikleri derecenin yanında TÜBİTAK tarafından ‘Tanıtım Yaygınlaştırma Teşviki’ armağanı verildi.

“Motor ve batarya yönetim sistemi dâhil 200 parça öğrenciler tarafından üretildi”

Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden 14, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden ise tek öğrencinin hatri sayilir büyüklükte gayretleri neticeninde hazırladıkları elektrikli araç 1,2 Lira ile 100 kilometre yollar gidebiliyor. Araçta motor ve batarya yönetim sistemi dâhil 200 mekanik parçanın öğrenciler tarafından üretildiği ‘Simurg’ amaciyla iki bin 200 satırdan çok kod yazıldı. Güncel yazılım dilleri kullanılarak yazılan kodlar sayesinde aracın hız, sıcaklık, akım tüketimi benzeri değerlerinin randımanlı kullanımı ve denetimi sağlanmış oldu.

“Kendimizi geliştirmeye ayni ritimde devam ediyoruz”

Kendilerini her geçen vakit geliştirdiklerini belirten bilim ve Teknoloji takimi Başkanı Yasin Adıgüzel, “TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen yarışlara Bartın Üniversitesi öğrencileri olarak evvel kez 2018 seneninde Çeşm-i Cihan adli aracımızla katılmıştık. Bu senede üretilen elektrikli aracımızla verimlilik alanında 22’inci hız testlerinde ise 6’ıncı olmuştuk. 2019 seneninde ise ‘Gökbörü’ adli elektrikli aracımızla evvel 10’a girmeyi başardık. Edindiğimiz tecrübelerin üstüne yenilerini ek ederek asgari tüketimle en çok ara kat etmesi amaciyla aylar süre gelen tek çalışma gerçekleştirdik. Aracın motoru, batarya yönetim sistemi ve mekanik parçaları dâhil bütün parçalarını ekip arkadaşlarımızla birlikte ürettik. Bunun neticeninde bu sene F1 pistinde düzen eden yarışlarda aracımız en hızlı 2’nci oto olurken, verimlilikte 7’nci oldu. Ayrı olarak ‘Tanıtım Yaygınlaştırma Teşviki’ armağanı almaya da dogruluk kazandık. Bu tecrübeleri dahada ileriye taşıyacağız” dedi.

“Öğrencilerimiz her geçen kendisi kendilerini geliştirerek, geleceğe yürüyorlar”

Yarışma sonrası öğrencileri tek tek kutlama eden Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Otomobilin yapımında hatri sayilir büyüklükte oyun oynayan bilim ve Teknoloji takim Başkanı Yasin Adıgüzel ve ekip arkadaşlarını kutlama ediyorum. Yüzde 100 türk mali olarak üretilen elektrikli otomobilin yapımında öğrencilerimize verdikleri katkılardan dolayı takim Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Abid Ustaoğlu ile birlikte bütün öğretim elemanlarına teşekkür ediyorum. Ayrı olarak her vakit yanımızda olarak bizlere destek veren endüstri ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile YÖK Başkanımız Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’a ve Türkiye’nin ulusal teknoloji hamlesine ve dönüşümüne baz alinarak çalışmalarıyla TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal’a, gençlerimize oyun model olarak ulusal teknolojilerin geliştirilmesi noktasında teşvik eden ülkemiz Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar’a teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Bülent Bostancı
 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir