• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • 2. elde her 100 telefondan 19’unda hassas bilgiler yer alıyor!

2. elde her 100 telefondan 19’unda hassas bilgiler yer alıyor!

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Koronavirüs salgını hasebiyle ithalatın sekteye uğraması, akıllı telefonlara kazançlan ek vergiler, yükselen döviz kuru ve taksitlerin sınırlandırılması ile yükselen telefon fiyatları, 2. el telefon pazarını oldukça hareketlendirdi. ama yapılan tertemiz tek araştırmaya göre satışa çıkarılan her 100 telefondan 19’unda, evvelki sahibinin kişisel bilgilerinin bulunduğu saptandı.

Türkiye’de senelik 20 milyon adede ulaşan 2. el telefon pazarı düşünüldüğünde bu cihazların takriben 3.8 milyonunda duygulu kişisel veriler bulunduğunu belirten siber güvenlik kuruluşu Bitdefender’ın ülkemiz harekât Direktörü Alev Akkoyunlu, bu kişisel verilerin kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, gasp ve şantaj benzeri tek sıra hatali amaciyla kullanılabileceği uyarısında bulundu.

BANKA BİLGİLERİ, TELEFON NUMARALARI, CİNSEL İÇERİKLİ FOTOĞRAFLAR…

Hertfordshire Üniversitesi araştırmacıları, “2. el tek telefondan tek evvelki sahibinin kim olduğuna değin bilgi edinilebilir mi?” sualine cevap bulmak emeliyle eBay üzerinden 100 adet 2. el telefon satın aldı.

Araştırmacılar, ileri teknolojiye sahip akıllı telefonlardan ananesel gsm telefonlarına civarindan Bir hayli telefonu inceleyerek yüzde 19’unda cihazın tek evvelki sahibine değin duygulu kişisel veriler içerdiğini, yüzde 17’sinde ise tek evvelki sahibinin kim olduğunun bulunabileceği istikametinde veriler bulunduğunu saptadı.

Telefonlarda bulunan veriler arasında evvelki sahibine ait vergi numarası, yasamsal güvenlik numarası, doğum tarihi, rehber kaydı, nihayet yapılan aramaların listesi, SMS’ler, multimedya mesajları, cinsel detayli görüntüler ve konuşmalar, telefon numarası, e-posta yol tarifi ve şifresi, banka hesabı bilgileri, kişisel fotoğraflar ve videolar, yasamsal medya hesap bilgileri, Apple ID bilgileri, e-ticaret sitesi azalik bilgileri, web tarama geçmişi ve kişisel notlar benzeri duygulu veriler bulunuyor.

Uzmanlara göre bu kişisel veriler kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, gasp, şantaj ve kimlik avı benzeri tek sıra hatali amaciyla kullanılabilir.

SATIŞA ÇIKARMADAN ÖNCE BUNLARI YAPIN

Türkiye’de her sene satışa çıkarılan 2. el telefonlardan dört milyona yakın telefondaki kişisel verilerin silinmediğine dikkat çeken Alev Akkoyunlu, bu Vaziyetin verilerin nasıl düzgün tek şekilde silineceğinin veyahut kişisel verilerin açığa çıkması vaziyetindeki risklerin anlaşılamamasından kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Telefonlarda bırakılan kişisel verilerin kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık ve şantaj amaciyla kullanılabileceğini belirten Alev Akkoyunlu, telefonların satışa çıkarılmadan evvel yedeklenmesi, telefonda bulunan bütün hesapların dönem dışı bırakılması, SIM kartının çıkarılması ve en nihayet adımda ise telefonun fabrika ayarlarına sıfırlanması gerektiğini belirtti.

Eğer telefon SD kart ile birlikte satılacaksa buradaki bilgilere silinse dahi hususi uygulamalar ile erişilebileceğinin bilinmesi gerekiyor. bu yüzden formatlanan ve içerisindeki bütün veriler silinen SD kartların üstüne değişik veriler yazılarak evvelki bilgilere ulaşılmasının önüne geçilebilir.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir