20’li yaşlar challenge: Yirmi yıl önce teknoloji-haberi

  • 9 Months ago
  • 0

Son günlerde gündemde olan 20’li yaşlar challenge trendine, 20 sene evvel teknoloji başlığında dahil olduk. Aslında bu teknolojik gelişim Z kuşağı amaciyla belki de masalsı tek söylence. O çagi yaşayanlar amaciyla ise o masalsı dönüşüm hayatın rutin tek parçasıydı.

20’li yaşlar challenge: 20 sene evvel teknoloji neredeydi?

Milenyumla birlikte bilgisayarların çökeceği, bilgisayarlar sebebinden ekonomilerin hatri sayilir büyüklükte tek karmasa yaşayacağı söylencesinin üzerinden Daha tek sene geçmişti. Bilgisayar teknolojisiyle en haşır neşir olanlarımız dahi bu teorinin hakikat olmasından korkuyordu.

Beklendiğinin aksine bilgisayarların çalışmaya ayni ritimde devam etmesi ise belki de teknolojide tertemiz tek dönüm noktasıydı. tek taraftan pc teknolojisi gelişiyor, başka istikametten da taşınabilir cihazlar ağır ağır hayatımıza girmeye başlıyordu. Bundan tam 20 sene evvel teknoloji dosyamızda evvel durağımız ise iPod.

MP3 çalar teknolojisinde iPod devrimi

Doksanların sonuna doğru alana çıkan MP3 çalarlar, kısa müddette çirkin CD çalarların yerini aldı. Dijital müziğin yükselişi ile birlikte tertemiz tek çağın da kapısı aralanıyordu. Apple ise bu tertemiz teknolojiye değişik tek yerden bakmaya karar verdi.

Bugün asrın dâhileri arasında sayılan Steve Jobs, doksanların nihayetinde Apple’a art dönüş yapmıştı. iMac atağı sonrası ise Apple iPod ile geleceğin nereye evrileceğinin evvel ipuçlarını verdi.

20'li yaşlar challenge, 20 sene evvel teknoloji, bilgisayar, teknoloji

2001 seneninde piyasaya çıkan evvel iPod

MP3 çalarlar çok kullanışlı olsa da, minik LED ekranlarda şarkıyı seçmek ve seçenekler arasında dolaşmak oldukça zordu. iPod ise yuvarlak tek denetim mekanizması ile tek elle her şeyi denetim edebilme imkanı tanıdı. Ekranı rakiplerine göre oldukça hatri sayilir büyüklükte var olan cihaz, hatri sayilir büyüklükte zevk topladı.

Buna karşın Sony, Creative benzeri rakipler ses kalitesi açısından her vakit iPod’un tek tık önünde yer aldı. ama bu girişken sonrası hemide Sony ayni vakitte da başka rakipler dahada hatri sayilir büyüklükte ekran ve dahada kullanışlı denetim tuşları tasarlamaya başladı.

Apple’ın iki sene sonra iTunes’u devreye sokması da tam da iPod devrimi ile aynı vakte eşit geliyor. Bu minik adımlar akıllı telefon devriminin de ayak sesleriydi.

Bugün ise iPod benzeri MP3 çalarların yerini gsm telefonlarında kullandığımız Spotify, Deezer benzeri müzik uygulamaları aldı. 20’li yaşlar challenge amaciyla iPod belki de 2001 yılının en mühim teknolojik gelişmelerinden biri.

bilgisayaripodteknoloji

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir