‘5G, koronavirüsü tetikleyici bir unsur değil’

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 5G teknolojisinin sağlık üzerindeki kaygıları ve haberleşme altyapısının tartışıldığı tek videolu konferans düzenlendi. Konferansta 5G teknolojisinin koronavirüsü tetikleyici tek oyun oynamadığı vurgulanırken, düşük güç tüketimi ve çok hız benzeri faktörlerden dolayı bu teknolojinin tek sonraki dönemde lider teknolojilerden olabileceği aktarıldı.

5G’nin kullandığı 60Ghz frekansın oksijen molekülleri tarafından emildiği bunun da oksijenin hemoglobin tarafından alınmasını engellediği ve covid-19 hastalarında solunum yetmezliği problemini arttırdığı öne sürülüyor. Söylemlere göre 5G baz istasyonlarının yaydığı frekanslar insan vücudunu menfi etkiliyor ve bu virüsü tetikliyor.

Bu söylentilere ait yapılan açıklamama yapan derneğin üst yöneticilerinden Abdullah Raşit Gülhan yeryüzünde yapılmış çalışmalarda kimsenin 5G teknolojisini koronavirüsü tetikleyici tek olay olarak görmediğini söyleyerek, “5G teknolojisi, koronavirüs veyahut benzeyen tek ilmi tesiri tetikleyici tek öğe değil” açıklamalarında bulundu.

Aktepe: “İnsanın içindeki bu hırs olduğu sürece bu iş 5G teknolojisiyle sınırlı kalmayacak”

TBD genel Başkanı Rahmi Aktepe yaptığı açıklamada, insanoğlunun tekerleğin bulunuşundan bu yana hızlı olmayı fazlasıyla önemsediğini belirterek, “Bütün alanlardaki hızdan bahsediyorum. Spordan tutun haberleşmeye kadar. İnsanoğlu her vakit bulunduğu noktadan dahada ileriye doğru tek çaba içinde bulunmuştur. hergün hayatın kolaylaşması açısından hıza gereksinim duyulmuştur. İnsanoğlu, haberleşme ile alakalı da hemide sesin ayni vakitte da görüntünün iletilmesinde her geçen vakit tespit edecek tek seviyeye ulaşmıştır. İnsanın içindeki bu hırs olduğu sürece bu iş 5G teknolojisiyle sınırlı kalmayacak” dedi.

Kolat: “Bu teknoloji tek sonraki dönemde lider teknolojilerden olabilir”

Derneğin İcra heyeti Başkanı Aydın Kolat da, 5G teknolojisinin 2020’den ardindan ticari olarak başlaması öngörüldüğünü söyleyerek, “Bu teknoloji aslında tek takım özellikler getiriyor. hemide düşük güç tüketimi ayni vakitte da çok hız benzeri faktörlerden anlayabiliyoruz. Bu teknoloji tek sonraki dönemde lider teknolojilerden olabilir” ifadelerini kullandı.

Gülhan: “5G teknolojisi, koronavirüs veyahut benzeyen tek ilmi tesiri tetikleyici tek öğe değil”
Derneğin İcra heyeti Üyesi Abdullah Raşit Gülhan, Türkiye’nin 5G’de Yalnızca kendisinin üreticileri eliyle kurabileceği altyapısı olduğu halde bu teknolojiyi gerçekleştirmeleri gerektiğini vurgulayarak, “Bu konudaki lisansları şuan ki var operatörlere verilebilir. tespit edecek ölçülerde global hizmet fonu kullanılarak bunun benzeri tek altyapı yapılmalıdır.

Böylece kendisinin üreticilerimiz canlı tek ağ kurarak eksiklerini bitirmiş olur. 5G teknolojisinin altında fiber altyapı gerekiyor. Türkiye’nin fiber altyapısı 360 bin kilometredir. Bilgilerimiz çerçevesinde yeryüzünde yapılmış çalışmalarda hiç kimse 5G teknolojisinin koronavirüsü tetikleyici tek olay olarak görmüyor. 5G teknolojisi, koronavirüs veyahut benzeyen tek ilmi tesiri tetikleyici tek öğe değil” açıklamalarında bulundu.

İnceefe: “5G teknolojisi dikkatle incelenmesi koşul olan mühim tek teknolojidir”

Derneğin İcra heyeti reis Yardımcısı Mehmet Ali İnceefe ise, 5G’nin sıhhate zarar verdiği benzeri söylentilerin olduğunu dile getirerek, “Bu geliştirme sürecindeki bütün patentlerin hatri sayilir büyüklükte tek bölümü ABD’nin elinde bulunuyor. Prof. Dr. Erdal Arıkan’ın 5G teknolojisinin performansını mühim ölçüde geliştiren polar kod çalışması yıkıcı tek muvaffakiyet elde etti.

BTK’nın geçen senenin nihayet çeyreğinde yayınlanan raporuna göre, Türkiye’de şuana civarindan vasati olarak ulaşılan maksimum indirme hızı 8,4 megabit. 3G’nin 42 megabit var olan kapasitesinin beşte biri oluyor. ülkemiz şuanda türk mali ve ulusal imalat aşamasına girmişken, bu teknolojinin artı ve yoksun istikametlerini anlamalıyız. 5G teknolojisi dikkatle incelenmesi koşul olan mühim tek teknolojidir” diye konuştu.

Muhammed Fırat Aksoy
 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir