• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • 720 cinsel organlı canlı için kritik süreç! Eğer uzayda da başarırsa bilimin gözdesi olacak-haberi

720 cinsel organlı canlı için kritik süreç! Eğer uzayda da başarırsa bilimin gözdesi olacak-haberi

  • 4 Months ago
  • 0

Bilim dünyası nihayet günlerde, 720 cinsel organı var olan Blob’un uzaya götürülme tasarınını konuşuyor. hayat üzerinde beyni olmadan çözüm üretebilen tek canlı konumunda bulunan Blob’un uzayda hareketleri izlenecek. Blop’un uzayda sergileyeceği tavırlar çok önemli.

YENİ BİR GÖREVİ VAR

Sputnik’te bulunan habere göre uzunca müddettir bilim dünyasını büyüleyen tek hücreli organizma Blob’un (Physarum polycephalum) bilim dünyasına girmesi de 1970’li senelere dayanıyor. Cıvık mantarlar kategorisinde görülen, ama ne tek bitki ne mantar olan, bu sarı renkli, jelatin şeklindeki organizma tam tamına 720 cinsel organa sahip. Cinsel uzuv sayısı ile “yok artık” dedirten Blob’un şimdi ise mühim tek görevi var; O da uzaya gitmek.

HAREKETLERİ GÖZLEMLENECEK

Blob Başka bir deyişle ilmi isimiyle Physarum polycephalum, Fransız ulusal feza Araştırmaları Merkezi (CNES) ile Fransız ulusal ilmi Araştırma Merkezi (CNRS)’nin birlikte yürüttüğü proje kapsamında beynelmilel feza İstasyonu’na gidecek. böylelikle 720 cinsel organı var olan ve beyni olmadığı halde çözüm üretebilen tek hücreli organizmanın yerçekimsiz ortamdaki hareketleri gözlemlenecek.

DÜNYADAKİ HALİ İLE KARŞILAŞTIRILACAK

Proje Yalnızca uzayı kapsamıyor. Deneyin aynısı eş zamanlı olarak Dünya’da da gerçekleştirilecek. böylelikle Blob’un yerçekimsiz ortamdaki vaziyeti ile Dünya’daki vaziyeti karşılaştırılabilecek.

Dünya’da, uzaya giden aynı türden (LU352) kesilen binlerce Blob örneği, Fransa’daki 4.500 ilkokul, ortaokul ve liseye dağıtılacak. Bu sayede surat binlerce öğrenci deneyin tek parçası olacak.

HERKES heyecanla BEKLİYOR

Deneye öncülük edecek var olan Profesör Pierre Ferrand, “Bugün kimse Blob’un mikro yerçekiminde nasıl tek davranış sergileyeceğini bilmiyor. Hangi istikamette devinim edecek: yukarıya doğru mu yoksa yatay mı?” ifadelerini kullandı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir