81 milyon aboneye 1 GB mobil internet hediyesi

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, GSM Operatörleri genel müdürleriyle videkonferans ile yaptığı müzakere sonrasında alınan kararla pandemi sürecinde verilen desteklere ekstradan hiçbir ayrım yapılmaksızın web kullanıcısı var olan bütün abonelere tek GB fiyatsız veri desteği sağlanacağını açıkladı.

Mobil abone sayısının 2020 itibariyle takriben 81 milyona ulaştığını belirten Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri ile gördük ki; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 18 senede haberleşme altyapısına yaptığımız yatırımlar sayesinde ülkemiz bu konuyla alakali dünyanın en iyi altyapılarından birine sahip olmuş durumda. Keza derhal hemen eğitimden çalışma hayatına civarindan her şey dijital ortama kaymasına ve erişim altyapısına istek ani çok kat ani artış göstermesine karşın altyapımızda hiçbir aksama yaşanmadı” dedi. Bilişim ve elektronik haberleşme piyasasinin uzunca müddettir Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri haline geldiğine değinen bakanimiz Karaismailoğlu, sektörün her geçen vakit gücüne güç kattığını söyledi.

OPERATÖRLERE TEŞEKKÜR

Bakan Karaismailoğlu, ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların öğrencilerine Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinde sağlanan ders içeriklerine baz alinarak de mühim kampanyalar yaptırdıklarını söyledi. Bu kapsamda bütün hanelere 8 GB civarindan web hizmetinin EBA amaciyla fiyatsız tanımlandığını belirten bakanimiz Karaismailoğlu, “Bu içeriğe ulaşacak öğrenci sayısında hiçbir sınırlandırma da yaptırmadık. Koronavirüs ile ugras ederken devlete düşen görevler yanında, hususi sektörümüzün de adina getirmesi koşul olan sorumlulukları olduğu muhakkaktır. GSM operatörlerimiz de bu süreçte elini taşın altına koydu ve iyi işler başardı. sağlık çalışanlarımıza, öğrencilerimize ve 65 ıslak üstü vatandaşlarımıza destek sağlayan operatörlerimiz hiçbir aboneyi ayırmadan bunun benzeri tek desteğe de imzasini attı. Hem de konuşma süresi olarak da eksta destekler gündemde. Tam detayları kendileri açıklayacak. bendeniz operatörlerimiz Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’a vatandaşlarımız ve kullanıcılarımız yerine teşekkür ediyorum” dedi.

10 MİLYAR Lira ALTYAPI YATIRIMI

Türkiye’de haberleşme piyasasinin gelişmesinde yapılan yasal düzen etmelerin ve altyapı yatırımlarının hatri sayilir büyüklükte ehemmiyete sahip olduğunu belirten Bakanı Karaismailoğlu, sektörün önünü açacak düzenlemeleri yapmaya ayni ritimde devam edeceklerinin altını çizdi.

Haberleşme sektöründe bulunan firmaların altyapı yatırımlarını artırarak sürdürmesinin bu noktada hatri sayilir büyüklükte ehemmiyete sahip olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Keza GSM operatörlerimiz her sene 10 milyar TL’nin üzerinde altyapı yatırımı yaparak bu noktada üstüne düşen görevi adina getiriyor. ama tertemiz Tip Koronavirüs tedbirleri sonrasında vatandaşların web kullanımını dahada da arttı. İhtiyaç vaziyete gelen web kullanımının bu dönemde vatandaşlarımıza Ayrı olarak tek yük getirmemesi emeliyle bütün GSM operatörlerimizden vatandaşlarımız yerine tek destek istedik. Bakanlığımız ile operatörler arasında vardığımız uzlasma ile bütün operatörlerimiz, 81 milyon web kullanıcısı vatandaşımızın her birine Ramazan Ayı’nda 1’er GB interneti fiyatsız sağlayacak” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA 15 GB

Bakan Karaismailoğlu, Koronavirüs sürecinde Bakanlık olarak operatörlerle yapılan koordinasyon ile sağlık çalışanlarına baz alinarak mobil haberleşme kampanyalarının da sağlandığını da anımsattı. mevzubahis kampanyaların mühim miktarda da artırıldığına işaret eden bakanimiz Karaismailoğlu, 780 bin kişiyi geçen bütün sağlık çalışanı personeline iki ay süreyle aylık 5 GB web ve 500 dakika sesli müzakere hizmetini fiyatsız olarak vermeye başladıklarını, takriben 45 bin kişilik Aile Hekimi ve Aile sıhhati Merkezleri çalışanlarına ise ekstradan iki ay süreyle 10 bin dakika sesli müzakere hizmetinin de fiyatsız olarak verileceğini açıkladı. Karaismailoğlu, özellikle hastanelerde görevli çalışan sağlık çalisanlarinin evine gidemediğini ve sevdiklerini göremediğini bildiklerini belirterek, “Bu nedenle 12 bin 864 alan çalışma ekibine de sevdikleriyle en azından dahada huzurlu konuşabilmeleri, görüntülü hasbihal edebilmeleri amaciyla üç ay süreyle 15 GB/Ay web ve 15 bin Dakika/Ay sesli müzakere hizmeti ekstradan sunulmaya başlayacak. Onlar bizler için, insanımız içi sevdiklerinden ayrı kaldılar. Elimizden gelen her şeyi de sağlık çalışanlarımız sevdiklerine kavuşabilsin diye seferber etmeye hazırız” diye konuştu.

 

sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir