Adına yakışır güvenlik testi

  • 10 Months ago
  • 0

Güvenlik denilince akla gelen evvel oto markası var olan Volvo, yerine yakışır tek çarpışma testine imzasini attı. Marka, kurtarma hizmetlerinin rastgele tek çarpışma senaryosuna karşı hazır olması, sıradan çarpışma testlerinin ötesine geçmesi ve en perişan çarpışmalarda alana çıkabilecek neticeleri dahi deneyimleyebilmeleri için, yakın vakitte çeşitli tedbirler aldı. ani çok tertemiz Volvo’yu evvel kez 30 metre yükseklikte tek vinçten aşağıya bıraktı.

Bu yaklaşım, otomobillerde en perişan çarpışma senaryolarında karşılaşılabilecek hasarlara eş hasarlar oluşturmaya muavin oldu: çok fazla hızda gerçekleşen oto kazaları, tek otomobilin tek kamyona çok hızda çarptığı kazalar veyahut tek otomobilin istikametten şiddetli tek şekilde vuruş aldığı kazaları düşünün.

Bu benzeri durumlarda, otomobilin içinde bulunan insanların vaziyeti ağırbaşlı olabilir. bu yüzden öncelik, sektörde ‘hayat çeneleri’ denilen hidrolik kurtarma aletlerini kullanarak insanları otomobilden mümkün olduğunca hızlı dışarıya çıkarmak ve tek hastaneye ulaştırmaktır. Kurtarma uzmanları çoklukla altın saatten bahsederler: Yaralının talihsiz kaza alana geldikten ardindan en geç tek saat içinde hastaneye götürülmesi gerekir.

Volvo Cars Trafik Kazaları Araştırma Ekibi’nde kıdemli tek araştırmacı var olan Håkan Gustafson, “İsveç kurtarma hizmetleriyle yıllardır çok yakın tek şekilde çalışıyoruz. Hedefimiz aynı: yolların her biri amaciyla dahada emniyetli olması. Umarız hiç kimsenin başına çok şiddetli tek talihsiz kaza gelmez. ama bütün kazaları engellemek mümkün değil. Bu nedenle, çok şiddetli tek talihsiz kaza alana geldiğinde elimizde hayat kurtarmaya muavin olacak metotlar olması hatri sayilir büyüklükte önem taşıyor.” dedi.

Kurtarma işçileri eğitim otomobillerini çoklukla hurdalıklardan alırlar. ama bu otomobiller çoklukla yirmi yaşının üzerindedir. modern otomobiller ile on beş, yirmi sene evvel üretilenler arasında, kati gücü, güvenlik kafesi yapısı ve genel dayanıklılık açısından hatri sayilir büyüklükte ayrım vardır. Ve tertemiz Volvolar, modern otomobiller arasında en kati çeliğe sahip olanlardandır.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir