• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Amerika’da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?-haberi

Amerika’da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?-haberi

  • 5 Months ago
  • 0

Ülkemizde de test aşamasına geçilen 5G teknolojisi, Güney Kore ve Tayvan başta olmak üzere birçok ülkede aktif olarak kullanılıyor. Bugün sizlere Amerika’da yaptığımız 5G hız testinden bahsedeeceğiz.

5G teknolojisi beklentileri karşılıyor mu? Hız testi yaptık

Opensignal adlı kuruluş, geçtiğimiz günlerde 2020 yılında ortalama 5G hızları ile ilgili bir rapor yayımladı. Yayımlanan raporda 863 Mbps anlık indirme hızıyla Birleşik Arap Emirlikleri hız rekorunu kırdı. Güney Kore de 361 Mbps ortalama indirme hızı ile listede birinci sıraya yerleşti.

Türkiye’de de 2023 yılında hayatımıza gireceği belirtilen 5G teknolojisi ağırlıklı olarak endüstriyel kullanım için geliştiriliyor. 4G teknolojisine göre daha düşük gecikme süreleri ve Nesnelerin İnternetine (IoT) uyumluluğu sayesinde uzaktan kontrol imkanı sunan 5G, üretim tesislerinin vazgeçilmezi haline gelecek.

BTK, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi ve TÜBİTAK önderliğinde Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi kapsamında bazı noktalarda 5G testleri başlatıldı. İlk olarak İstanbul Havalimanı’nda görüntülenen 5G teknolojisi, ülkemizdeki operatörlerin de desteği ile geliştirilmeye devam ediyor.

Altyapı ve Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 5G teknolojisi ile ilgili yaptığı açıklamada “Yerli #5G teknolojileri için heyecanımız katlanarak artıyor. 2020 yılında 5G test şebekelerini deneyerek önemli bir başarı gerçekleştirmiştik. 2022 yılında frekans ihalemizi tamamlayarak, 2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G’ye yönelik çalışmalar arasında şebekelerimizin yerlileştirilmesinin en önemli öncelikler içerisinde olduğunu aktardı. Bu doğrultuda hayata geçen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi‘nin ilk demolarının Mart sonu itibariyle tamamlandığını hatırlattı.

5g hız testiAmerika

Kaynak :shiftdelete

Amerika’da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?-haberi

  • 5 Months ago
  • 0

Ülkemizde de test aşamasına geçilen 5G teknolojisi, cenup Kore ve Tayvan başta olmak üzere Bir hayli ülkede etkin olarak kullanılıyor. bu erken size Amerika’da yaptığımız 5G hız testinden bahsedeeceğiz.

5G teknolojisi beklentileri karşılıyor mu? Hız testi yaptık

Opensignal isimli kuruluş, geçtiğimiz günlerde 2020 seneninde vasati 5G hızları ile alakalı tek rapor yayımladı. Yayımlanan raporda 863 Mbps anlık indirme hızıyla Birleşik Arap Emirlikleri hız rekorunu kırdı. cenup Kore de 361 Mbps vasati indirme hızı ile listede birinci sıraya yerleşti.

Türkiye’de de 2023 seneninde hayatımıza gireceği anlatilan 5G teknolojisi ağırlıklı olarak endüstriyel kullanım amaciyla geliştiriliyor. 4G teknolojisine göre dahada düşük gecikme süreleri ve Nesnelerin İnternetine (IoT) uyumluluğu sayesinde uzaktan denetim imkanı sunan 5G, imalat tesislerinin vazgeçilmezi haline gelecek.

BTK, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi ve TÜBİTAK önderliğinde Uçtan Uca türk mali ve ulusal 5G Projesi kapsamında Bir takım noktalarda 5G testleri başlatıldı. Öncelikle İstanbul Havalimanı’nda görüntülenen 5G teknolojisi, ülkemizdeki operatörlerin de desteği ile geliştirilmeye ayni ritimde devam ediyor.

Altyapı ve Ulaştırma bakanimiz Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 5G teknolojisi ile alakalı yaptığı izahta “Yerli #5G teknolojileri için heyecanımız katlanarak artıyor. 2020 yılında 5G test şebekelerini deneyerek mühim tek muvaffakiyet gerçekleştirmiştik. 2022 yılında frekans ihalemizi tamamlayarak, 2023 yılında ilk 5G sinyalini vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G’ye baz alinarak çalışmalar arasında şebekelerimizin yerlileştirilmesinin en mühim öncelikler içinde olduğunu aktardı. Bu doğrultuda yasama geçen Uçtan Uca türk mali ve ulusal 5G Projesi‘nin evvel demolarının Mart sonu itibariyle tamamlandığını hatırlattı.

5g hız testiAmerika

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir