Android 12 sızdırıldı: Yerleşik tema sürprizi!-haberi

  • 8 Months ago
  • 0

Android 12, bu seneki Google I/O etkinliğinde resmen tanıtılacak. Şimdiye civarindan ile alakalı çoğu ayrıntısı öğrendiğimiz işletim sisteminin tanıtım videosu sızdırıldı. tek YouTuber tarafından paylaşılan videoda, Android 12 ile istikbal yenilikler ile alakalı ayrıntılı veriler bulunuyor. Tanıtımda, işletim sisteminin arabiriminde yapılan farklıklar de dikkat çekti.

Android 12 radikal tasarım değişikliklerine imzasini atacak

Akıllı telefonların hatri sayilir büyüklükte çoğunluğuna hayat veren Android, evvel hatri sayilir büyüklükte tasarım değişikliğini Lollipop 5.0 sürümüyle yasama geçirmişti. Bu güncellemeyle Google’ın benimsediği Material Design (Materyal Tasarım) dili Android 9’dan ardindan dahada çok hayatımıza girdi. Halihazırda kullanılan Android 11’e civarindan çıkan sürümlerde küçük tefek arayüz değişiklikleri oldu. ama hatri sayilir büyüklükte tek yenilik yapılmamıştı.

Google’ın Android 12 ile, Lollipop 5.0 sürümünde yaptığına eş hatri sayilir büyüklükte tek tasarım değişikliğine imzasini attığı alana çıktı. ABD’li YouTuber Jon Prosser, Google I/O 2021 etkinliğinde yapılacak Android 12 sunumunun videosunu paylaştı. 18 Mayıs’ta düzen etmesi beklenen organizasyon öncesi sızdırılan görüntülerde; bildirim çubuğundan ses düzey kaydırıcısına, widgetlara ve uygulama içi ikonlara varana civarindan her tek objenin yeniden tasarlandığı anlaşılıyor.

Google, Android 12’de görsel bütünlüğü sağlamak yerine çok efor sarfetmiş durumda. Yuvarlak hatlara sahip uygulama pencereleri ve ikonların hepsinin aynı seviyede olması, bunun en hatri sayilir büyüklükte göstergelerinden. Ayrı olarak pembe-beyaz karışımı tek renk tonunun işletim sisteminde baskın olacağı da gözlerden kaçmadı.

Google’ın kendisinin ova tipini kullanan Android 12, tabiki ki bu değişiklikleri bütün telefonlara yansıtamayacak. Zira her akıllı telefon üreticisi kendisinin kullanıcı arayüzünü üretiyor. Android’in saf vaziyeti ise art planda kalıyor. bu yüzden yenilikleri deneyimlemek isteyenlerin stok Android yüklü tek telefon satın almaları gerekiyor.

Yerleşik tema desteği yolda

Neredeyse bütün akıllı telefonlarda varlığını sürdüren tema desteği, Android 12 ile düşünülen vaziyete gelecek. Başka bir deyişle üreticinin o özelliği ekstra geliştirmesine neden kalmadan, işletim sisteminin teması değiştirilebilecek. Kullanıcılar böylelikle telefonlarına istek ettikleri vakit değişik görünüm kazandırabilecekler.

Android 12’nin 18 Mayıs’ta düzen edecek Google I/O 2021 etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. Peki sizin tertemiz Android’den beklentileriniz neler?

Android 12android 12 özellikleri

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir