Apple rekor akıllı telefon satışıyla tacını geri aldı

  • 8 Months ago
  • 0

ABD’li pazar araştırma şirketi IDC, küresel çapta akıllı telefon sevkiyatlarına dair rakamlarını açıkladı. Rapora göre Apple, beğeni toplayan yeni amiral gemisi serisi iPhone 12’nin de etkisiyle 2020’nin dördüncü çeyreğinde 90,1 milyon iPhone satarak, sektör liderliğini geri aldı.

Apple, rekor iPhone satışıyla zirvede

2019’un sonlarında Çin’in Wuhan kentinde patlak veren yeni tip koronavirüs salgını, arz-talep ve tedarik dengesini bozarak, hem akıllı telefon satışlarını hem de üretimini radikal bir şekilde etkilemişti.

Araştırma şirketi IDC’nin paylaştığı son veriler ise sektörün önemli oranda toparlandığını gösteriyor. Bu iyileşmenin aslan payını ise ABD’li teknoloji devi Apple oluşturuyor. 

apple

Rapora göre, üreticiler 2020’nin dördüncü çeyreği boyunca bir yıl önceki döneme göre yüzde 4,3 artışla toplam 385,9 milyon akıllı telefon sattı.

Akıllı telefon pazarındaki toparlanmayı besleyen pek çok unsurun olduğunu belirten IDC araştırma direktörü Nabila Popal, “Bastırılmış talep, 5G’ye olan yüksek ilgi, agresif promosyonlar ve düşük ila orta fiyatlı telefonların popülerliği gibi faktörler, sektörün yeniden ayağa kalmasını sağladı” ifadelerini kullandı.

apple akıllı telefon satışları

Tabloya baktığımızda, Apple’ın dördüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 22,2 büyüme ile küresel çapta 90,1 milyon iPhone sattığını görüyoruz. Söz konusu rakama tek bir çeyrekte ulaşarak yeni bir rekor kıran ABD’li şirket, akıllı telefon pazarının yüzde 23,4’ünü elinde tutuyor. IDC, Apple’ın tacını yeniden almasında iPhone 12 serisinin çok önemli rol oynadığına dikkat çekiyor.

Samsung, 73,9 milyon akıllı telefon satışıyla ikinci sırada yer aldı

İkinci sıradaki Güney Koreli Samsung, 73,9 milyon cihaz satışıyla yıllık bazda yüzde 6,2 büyüme sağladı ve yüzde 19,1’lik pazar payı elde etti. Xiaomi ise 43,3 milyon akıllı telefon ile yüzde 11,2 pazar payı yakalayarak, listeye üçüncü sıradan giriş yaptı.

Dün finansal sonuçlarını açıklayan Apple, yeni iPhone’larına olan talebin artmasının etkisiyle şimdiye kadarki en yüksek çeyrek gelirine ulaştığını duyurmuştu. Şirketin mobil iş geliri bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 17 artışla 65.6 milyar dolara ulaşarak güçlü bir büyüme gösterdi. 

akıllı telefon satışlarıAppleapple akıllı telefon satışısamsungxiaomi

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir