Apple yağmalanan iPhone fabrikası için ceza kesti!

  • 9 Months ago
  • 0

Geçen hafta Hindistan’da Apple ürünleri tedarik eden tek fabrika var olan Wistron’da olaylar yaşanmıştı. mevzubahis olaylar yerini dahada hatri sayilir büyüklükte çaplı gösterilere bırakmaya başlamış hasar milyonlarca dolar olmuştu. Hindistan’ın Wistron fabrikasında başlayan protestolar binlerce iPhone’un yağmalanmasıyla ayni ritimde devam etmişti. Burada yaşananlara neden var olan şeyse fabrikanın çok işçi çalıştırıp ücretlerini vermemesiydi. Aslında bu protestonun direk Apple ile alakası bulunmuyor ama Apple ürünleri üreten tek fabrikada bunun benzeri tek olayın yaşanması tekrar de dikkat çekiyor. İşte Apple olaya el attı ve iPhone yağmalaması fabrikaya ağır patladı:

Hindistan’daki Wistron iPhone yağmalaması ile gündeme gelmişti

Hem Hindistan kaynaklı havadis siteleri ayni vakitte da Reuters mevzu ile alakalı Bir takım haberler yayımladı. Reuters tarafında bulunan habere göre fabrikanın cezası, işçilere nasıl davranıldığı araştırılana civarindan ‘bir süre çalışmayacak’ olması. Apple’ın evvel yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, tedarikçi firmada davranış kaideleri ihlal edildi ve bunun yaptırımı evvel etapta iş durdurma oluyor. Bunun yanı sıra Wistron fabrikasının Hindistan operasyonlarını yöneten reis yardımcısını görevden alındı. İlerleyen süreçte Apple tarafından nasıl yaptırımlar istikbal bilinmiyor.

Görünüşe göre çalışma saatlerini düzgün yönetememiş var olan fabrika yöneticisinin savunmasına göre bu da tediye ücretlerinde gecikmeye neden olmuş. kati olarak, Wistron’un da itiraf ettiği benzeri Ekim ve Kasım aylarında Bir takım işçilere vaktinde tediye yapmadı. Ayrı olarak araştırmalara göre, Wistron’un destur verilen sayıdan 5 bin 500 dahada çok kişi çalıştığı alana çıktı.

Neler olmuştu? Sözleşmeli işçiler ödenmemiş ücretler sebebinden ayaklanmıştı ve 12 Aralık’ta fabrikayı, makineleri ve iPhone’ları yağmalamıştı. Bu kapsamda protestolar Wistron’a milyonlarca dolar zarar vererek fabrikanın kapanmasına neden olmuştu.

iPhone yağmalaması

Sorunların araştırılmaya ayni ritimde devam ettiğini duyuran Apple, “Ana hedefimiz, bütün işçilere onurlu ve saygılı tek şekilde davranılmasını ve ücretlerin derhal net tazmin edilmesini sağlamaktır” diyor.

Wistron ise mevzu ile alakalı yaptığı tek açıklamada, “Bu tertemiz tek tesis ve genişledikçe yanlislar yaptığımızı anlıyoruz. İş ajanslarını ve ödemeleri yönetmek amaciyla uygulamaya koyduğumuz Bir takım süreçlerin güçlendirilmesi ve iyileştirilmesi gerekiyor.” vurgusunu yaptı. Wistron, ekiplerini tekrar yapılandırdığını ve çalışanların isimsiz şikayette bulunmaları amaciyla 24 saat yardım hatları kurduğunu duyurdu.

Bilmeyenler amaciyla Wistron, Apple’ın en hatri sayilir büyüklükte küresel tedarikçilerinden biridir. Hindistan’da iPhone 7 parçaları ve 2. kuşak iPhone SE cihazları üretiliyor.

AppleApple WistronApple Wistron fabrikasıApple’ın hindistan’daki fabrikasıiphone seiPhone yağmalaması

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir