Apple’a bir yavaşlatma davası da Avrupa’dan

  • 8 Months ago
  • 0

Avrupa merkezli tek tüketici hakları savunucu grubu Amerikalı teknoloji devi Apple’a iPhone’larını kasten yavaşlatan güncellemeleri indirmeleri amaciyla kandırdığı iddiasıyla dört Avrupa ülkesinde takriben 180 milyon avro tazminat davası açtı.

Bu davanın temelinde Apple’a aynı suçlamayla takriben 500 milyon dolarlık tek davanın Amerika’da da açılmış olması yer alıyor. Apple, uzunca süreli davalardan kaçınmak istediğini belirterek ABD’de anlaşmayı onay etmişti.

Yeni davaların arkasındaki tüketici savunucu grubu Euroconsumers’ın politika ve uygulama başkanı Els Bruggeman, “Apple, bataryayla alakalı problemleri maskelemek amaciyla güncellemelere zorladı” dedi.

Avrupalı tüketiciler ve bağlı gruplar çarşamba bugünü Belçika ve İspanya’da toplu dava açarken, İtalya ve Portekiz’de de tek sonraki haftalarda ek davalar açılması planlanıyor.

İddialar, 2014 ve 2020 yılları arasında dört ülkede satılan üç milyondan çok iPhone 6, iPhone 7 ve iPhone SE modelini kapsıyor.

Apple, Gibson Dunn & Crutcher’daki avukatlarının 6 Ağustos tarihindeki Avrupa tüketicilerine yazdığı tek mektupta, Apple’ın bunu “asla yapmayacağını” söyledi. İddiaları “gerçek ve hukuken yanlış” olarak nitelendirdi.

Apple Financial Times’a yaptığı izahta şunları ekledi: “Hedefimiz her vakit müşterilerimizin sevdiği ürünler yaratmak oldu ve iPhone’ları olabildiğince uzunca süre dayanmasını sağlamak bunun mühim tek parçası.”

Apple, 2017’deki evvel halkoyu tepkilerinin ardından, pillerin değiştirilmesi amaciyla indirimler sundu ve tek özür yayınladı. Beklenmeyen kapanmaları engellemek amaciyla Daha önceki telefonlardaki gücü yönetmeye çalıştığını söyleyerek işlemci hızlarının yavaşladığını onay etti.

Fransa’nın tüketici hakları savunucusu, tüketicileri yanıltmaktan dolayı Şubat ayında Apple’a 25 milyon avro kazanç cezası verdi. 2018’in sonlarında, İtalya’nın rekabet otoritesi, yazılım güncellemelerinin “ciddi arızalara kapı araladığını ve performanslarını mühim ölçüde düşürdüğünü” belirledikten ardindan Apple’a maksimum karar var olan 10 milyon avro kazanç cezası verdi. Ayrı olarak eş söylemler hasebiyle Samsung’a 5 milyon avro kazanç cezası verdi.

Avrupa tüketicileri, Apple’ın haksız ve yanıltıcı ticari uygulamalara giriştiğini ve telefon başına 29 ila 89 avro (veya birim başına vasati 60 euro) istediğini argüman ediyor. Tazminat, Apple tarafından için pil değiştirme maliyetlerine dayanıyor.

Cuma bugünü San Jose, California’da yapılacak nihayet duruşmada tek hakim tarafından onaylanabilecek önerilen AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ anlaşması, Apple’ın telefon başına 25 dolar ödemesini istiyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Amerika Apple Avrupa Belçika dava Fransa iPhone iPhone 6 işlemci İspanya İtalya Portekiz Samsung Teknoloji uygulama
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir