AppleCar 2024 yılında yollarda olacak

  • 9 Months ago
  • 0

Apple kendisinin kendine giden oto Başka bir deyişle otonom teknolojisiyle ilerliyor ve 2024 seneninde kendisinin pil teknolojisini içerebilecek tek binek araç üretmeyi hedefliyor.

Apple’ın Project Titan denilen otomobil girişimi, kendisinin aracını sıfırdan tasarlamaya başladığı 2014 yılından bu yana dengesiz tek şekilde ilerledi. tek noktada Apple, yazılıma odaklanma çabasını azalttı ve hedeflerini tekrar değerlendirdi. Tesla’da çalışan Daha önceki tek Apple çalışanı Doug Field, 2018’de projeyi denetlemek amaciyla art döndü ve 2019’da ekipten 190 kişiyi işten çıkardı.

Apple’ın araç geliştirme çalışmaları ile alakalı bilgi sahibi iki kaynak, şirketin projede ara katettiğini ve tüketicilere baz alinarak araç üretimine başlamayı hedeflediğini söyledi. Apple’ın rakiplerinden Alphabet’e ait var olan Waymo, sürücüsüz yolcu taşıma işine odaklanırken, Apple ise bunun zıttı var olan pazarın tamamına hitap edecek binek araç stratejisi izliyor.

Apple’ın pil tasarımını gören üçüncü tek kişiye göre, Apple’ın stratejisinin merkezinde, pil maliyetini “radikal tek şekilde” düşürebilecek ve aracın menzilini artırabilecek tertemiz tek pil tasarımı bulunuyor.

Apple konuyla alakalı geleceğe baz alinarak tasarı veyahut ürünlere baz alinarak suallere cevap vermedi.

Otomobil üretmek Apple benzeri derhal hemen sınırsız Parasal kaynakları var olan ve dünyanın dört tek yanına uzanan tedarik zinciriyle surat milyonlarca elektronik aygıt üreten tek şirket amaciyla dahi mesele yaratabilir. oto üreterek sürdürülebilir tek kâr yaratmak Tesla’nın 17 yılını aldı.

Daha evvel Titan projesinde çalışan tek kaynak, “Yer yüzünde bunu muvaffak olabilecek kaynaklara sahip var olan tek şirket varsa o şirket Apple’dır. ama unutulmaması koşul olan bunun gsm telefonu üretmeye benzemediği” dedi.

Kaynaklar Apple’ın aracı montajını başka tek şirkete yaptırmayı değerlendirdiğini, ama montaj amaciyla kiminle çalışacağı netlik kazanmadığını belirtti.

Ayrıca tek kaynak Apple’ın proje kapsamını daraltarak otonom sürüş teknolojisi ile sınırlamasının da hâlâ olasılık dahilinde olduğunu ve şirketin Apple markalı tek araç çıkarmak adina bu teknolojiyi var var olan oto üreticilerinin kullanabileceği vaziyete getirme seçeneğinden de vazgeçmediğini belirtti.

İki kaynak Apple’ın otonom sürüş teknolojisinde kullanılan ve yolu üç boyutlu olarak tarayan lidar sensörleri benzeri teknolojilerin tedariğinde hizmet satın almaya karar verdiğini ifade ettiler.

Bir başka kaynak Apple marka otomobillerin çeşitli lidar sensörleri ile değişik mesafeleri tarayabileceğini ve bu sensörlerden bazılarının Apple’ın ürettiği sensörlerden değişik olacağını ifade etti. Apple’ın iPhone 12 Pro ve iPad Pro cihazlarında lidar sensörleri bulunuyor.

Kaynaklardan biri aracın pili amaciyla eşi görülmemiş “tek hücreli” tek pil tasarımı kullanılarak bütün hücrelerin tek araya getirileceğini ve her tek hücrede kullanılan materyaller teke düşeceğinden boyuttan tasarruf edileceğini söyledi.

Apple’ın tasarımı pil içinde dahada çok etkin materyal kullanmasına imkan sağladığından pilin de araca dahada uzunca tek menzil sağlaması bekleniyor. Kaynak Apple’ın hararet meselesi var olan lityum-iyon piller adina lityum-demir fosfat (LFP) piller seçenek edeceğini söyledi. Kaynak Apple’ın pil teknolojisine ait “Bu (teknoloji) tek sonraki seviyede olacak. İlk iPhone’lar gibi” dedi.

Otomobil sektöründe kâr etmek amaciyla sektöre tertemiz adım atan tek şirketin, bu şirket Apple dahi olsa, zorlanabileceği satış rakamlarına ulaşmayı gerektiriyor. Kaynak “Aktif çalışan tek montaj tesisi amaciyla senelik asgari 100,000 araç satmak ve bunu artırmanız gerekiyor” dedi.

Apple gsm telefonu iPad iPhone oto Teknoloji
Yayınlanma Tarihi:11:19, 22 Aralık 2020
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir