Apple’dan iPhone çalınırsa ne olur? İşte cevabı

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Corona virüs ile mücadele devam ederken, son günlerin ana gündemi ABD’deki protestolar oldu. George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ve birçok eyalete yayılan ırkçılık karşıtı protestolar maalesef kötü niyetli kişiler için fırsata dönüştü. Geçtiğimiz günlerde Apple mağazalarının yağmalandığını sizlere duyurmuştuk. Peki, iPhone çalınırsa ne olur?

Yalnızca protestolarda değil, bir Apple Store‘daki tanıtım ürünü çalınırsa bu cihazların kilitlenmesi için basit ama güçlü bir önlem söz konusu.

iPhone çalınırsa nasıl takip ediliyor?

Geçtiğimiz hafta tanıklık ettiğimiz çalınma olaylarından sonra Apple, bu cihazlara bildirim göndermişti. Gönderilen bildirimde cihazın kilitlendiği ve yetkililer tarafından takip edildiği belirtiliyor. Mağazalarda yer alan cihazların çalınma ihtimaline karşı bir güvenlik mekanizması mevcut.

iphone çalınırsa ne olur

Tahmin edebileceğiniz gibi kontrol sürecine IMEI numarası ile başlanıyor. Mağazadaki iPhone’ların IMEI numaraları teknoloji devinin kayıtlarında olduğu için çalınan ürün anında tespit edilebiliyor. Daha sonra cihazın tamamen kitlenmesi ve kullanılamaz hale gelmesi için bir talimat veriliyor. Kullanıcı cihazı açarak herhangi bir ağa bağladığında doğrudan kullanılamaz hale geliyor.

Cihazların satın alınma tarihleri ise 1990 gibi mümkün olmayan bir yıl olarak seçiliyor, bu tarihte kayıtlı cihazlar satışı yapılmamış ürünler oluyor. Bir diğer önlem ise çalınan iPhone’ların operatör adının “Chimaera/Blacklist Device Policy” yapılması. Bu kapsamda ikinci el bir iPhone satın almak isteyenlerin mutlaka IMEI numarasını Apple’ın internet sitesinden sorgulaması gerekiyor.

ABD protestolarıapple storeapple store açılışçalıntı iphoneiPhoneiphone çalınırsaiphone çalınırsa ne olur

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir