‘Aşı’da sosyal medyadaki bilgi kirliliğine dikkat

  • 9 Months ago
  • 0

Onat, testlerden ilaç tedavisine, önleyici tedbirlerden aşıya civarindan Bir hayli konudaki menfi içerikler hasebiyle bilgi kirliliği oluştuğunu, bu Vaziyetin önüne geçmek amaciyla doğru iletişim kanalları ile doğru bilgilendirmenin koşul olduğunu dile getirerek bunun yaygın aşılama amaciyla de hatri sayilir büyüklükte önem taşıdığını ifade etti.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. rahat Onat, arkada bıraktığımız 2020’nin Sanki bilgi kirliliği senesi olduğunu söyledi. Doç. Dr. rahat Onat, Covid-19 salgınında; virüsün tek laboratuvarda üretildiğinden insanlara çip takmak amaciyla başlatıldığına civarindan asılsız söylemler ve yasamsal medyadaki bilgi kirliliğinin, en baştan bu yana milletçe sıhhati amaciyla İhtiyaç duyulan var olan yasamsal ara ve maske benzeri tedbirlerin uygulanmasını menfi etkilediğini hatırlattı. rahat Onat, Covid-19 aşısıyla alakalı web ve yasamsal medyada dağılan komplo kuramları ile yanlış bilgilerin, şimdi de aşılanma ile alakalı aynı tehlikenin yaşanmasına yollar açtığına dikkat çekti. Onat, “Bu nedenle internette ve özellikle yasamsal medyada kartopu tesiriyle çığ benzeri büyüyen yanlış bilgiye karşı harp açılmalı ve halkla doğru iletişim kanalları kullanılarak endişeler netlikle giderilmeli.  ters halde yasamsal önem taşıyan aşılanma zamani sıkıntıya uğrayabilir” dedi.

Virüse yasamsal medyada çok değişik yaklaşımlar
Doç. Dr. rahat Onat, “Covid-19 virüsü alana çıktığından bu yana yasamsal medyada Bir hayli mevzu ile alakalı paylaşım yapıldı. Önce virüsün yayılma yolları, yayılmasının önlenmesi üstüne ilmi var olan ve olmayan veriler yayıldı. Sonra, virüsü önleyen veyahut virüsü alan hastalar amaciyla ilaçlar, ek tıbbi yöntemler, bitki çayları, besinler, besin takviyeleri asama başladığından beri yoğun tek şekilde yasamsal medyada paylaşıldı. Bunların tek bölümü sağlık alanında görev var olan emin kaynaklardanken çok hatri sayilir büyüklükte tek bölümü ise emin olmayan kaynaklardan üretilen içeriklerden oluştu. Virüsün yayılımına nedenler gösteren komplo teorileri, geleceğe baz alinarak müspet veyahut menfi kimi çok ürkütücü olabilen tahminler, bu tahminlerin filmler ve kitaplarla desteklenmesi, geçmişten gelen kehanetler derken özellikle yasamsal medya, virüsle alakalı çok değişik yaklaşımları bulunan kaotik tek ortam haline geldi. İşin enteresan yanı ise teste, tedaviye veyahut aşıya karşı var olan içerikler üretenlerin aynı kişiler olması ve aktarımlarının ilmi dayanağının yeteri civarindan olmaması. Az sayıda insanın ürettiği menfi içerik, çok sayıda kişi tarafından paylaşılınca baskın görüş benzeri algılanması mümkün oluyor” diyerek yaşanan zamani hatırlattı.

Güvenilir kaynaklardan havadis almalı
Aşı çalışmalarıyla birlikte, tek Bölüm web kullanıcısının umutlarını ifade edip ilmi çalışmaları paylaşırken tek Bölüm kullanıcının ise menfi muhtevası beğenmeye ve fazlaca paylaşmaya yöneldiğini belirten Doç. Dr. Onat, “Belirsizlik ortamında insanlar, evvelki bilgilerine, inançlarına, güvendiği, takip ettikleri insanların ifadelerine güvenerek tutumlarını ve davranışlarını oluşturur. Aşı ile alakalı da virüsün riskli boyuta varmasından evvelki tutumlarımız, aşıyla alakalı görüşlerimizi etkilemekte. Burada interneti kullanırken mühim olan; sağlık, teknoloji benzeri bilimle ilerleyen her konuda emin kaynaklardan havadis almaya dikkat etmek olmalı. Ayrıca, emin kaynaklar derken bunlar; sağlık Bakanlıkları, resmi sağlık kurumları, sağlıkla alakalı sivil cemiyet örgütleri, araştırma enstitüleri, üniversitelerde yapılan araştırmaların itibarlı mecmualarda yayınlanan neticeleri ve bu neticeleri açıklama eden emin medya kanallarındaki haberler olmalıdır. özellikle sağlıkla alakalı emin olmadığımız konularda, değişik emin kaynakları araştırarak görüşlerimizi oluşturmamız gerekir. Kaynağı emin olmayan ki bu eşiniz, çocuğunuz, aile büyüğünüz dahi olsa gelen muhtevası paylaşmanız, sizi izleyen insanları da yanılgıya düşürmenize neden olacaktır. Özetle, bilgi edinmek amaciyla yasamsal medya platformlarına değil, emin kaynaklara başvurun, rastgele tek bilgiye inanmadan evvel ani çok değişik emin kaynaktan okuyun” diyerek yurttaşları uyardı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir