Ay’da su bulundu: NASA tarafından açıklandı!

  • 1 year ago
  • 0

Uzun tek müddettir yapılan araştırmalar meyvelerini vermeye başladı. NASA’da yönetici pozisyonu var olan kişilerden birisi var olan Jim Bridenstine, kişisel Twitter hesabından yaptığı tek paylaşımla Ay’ın yüzeyinde su bulduklarını duyurdu. NASA’nın evvel kez ayın güneşli yüzeyinde su izleri bulduğunun açıklanması, yasamsal medyada infial tesiri yarattı. Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte uçan gözlemevi var olan Sofya kullanılarak yapıldığı aktarılan bu bulgu oldukça önemli.

Ay’da su bulundu izahı yapıldı

NASA tarafından suyun Clavius kraterinde tespit edildiği duyurulurken kraterin ayın cenup yarım küresinde olduğu söyleniyor. Jim Bridenstine Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile şunları söyledi:

“@SOFIATelecobe’u kullanarak, Ay’ın güneş ışığı alan tarafında evvel kez su tespit ettik. Daha kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızdan emin değiliz ama Ay’da su ile alakalı öğrendiklerimiz Artemis bulgu tasarılarımız amaciyla anahtar niteliğinde.”

Uzayda hayatın olup olmadığı ile alakalı uzunca yıllardır çalışmalar yapılıyor. fiziki kanıtlara erişmek amaciyla çabalayan bilim insanları, nihayet Ay yüzeyinde su kalıntıları buldu.

Bridenstine dışında, Washington’daki NASA üssünden bilim misyonu müdürlüğünün astrofizik bölümünün yöneticisi Paul Hertz de resmî tek İzah yaptı. Bu izaha göre, “Bildiğimiz su var olan H2O’nun ayın güneşli tarafında bulunabileceğine değin göstergelerimiz vardı. Artık orada olduğunu biliyoruz. Bu keşif, Ay yüzeyini anlamamıza alan okuyor ve derin feza araştırmalarıyla alakalı kaynaklar ile alakalı heyecan uyandıran sualleri gündeme getiriyor. ” diyor.

Su, derin uzayda kıymetli tek kaynak ve bildiğimiz şekliyle hayatın mühim tek bileşenidir. NASA, aydaki suyun tek kaynak olarak kullanım amaciyla kolayca erişilebilir olup olmadığı belirlenecek. Artemis Projesinin mühim tek ayağı var olan bu haber, 2024 seneninde Ay yüzeyine evvel kadın ve tek sonraki adamı yollamak amaciyla tek tasarının ayni ritimde devam ettiğini kanıtlıyor.

Ay’da su bulunduAy’da su bulundu açıklamasınasaNASA Ay’da su bulundu

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir