• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Bakan Varank’tan TÜBİTAK’ın Stajyer Araştırmacı Burs Programı hakkında açıklamalar

Bakan Varank’tan TÜBİTAK’ın Stajyer Araştırmacı Burs Programı hakkında açıklamalar

  • 11 Months ago
  • 0

Ziyaretlerin derhal peşinden endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2. örgütlü endüstri Bölgesi açılış merasimine katıldı. bakanimiz Varank, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Lisans eğitiminin her vaktindeki gençler TÜBİTAK’ın Stajyer Araştırmacı Burs Programından faydalanacak” dedi.

Kalkınma yatırımı projelerinin, resmi açılışlarını gerçekleştirmek üzere Erzurum’a geldiklerini belirten bakanimiz Varank, “Gelmişken de dolu dolu tek program olsun, endüstri ve teknolojinin elinin değdiği altyapıları ziyaret edelim istiyoruz. doğu Anadolu çok Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile doğu Anadolu Gözlemevinde mühim görüşmelerimiz olacak. Bu ağırbaşlı altyapılarda yürütülen projeleri evvel ağızdan dinleyeceğiz. Bu mühim altyapıları Yalnızca ülkemizin değil nasıl bölgemizin göz bebeği yapabiliriz bu hususları tartışacağız. Sonrasında da Erzurum endüstri ve Ticaret Odamızda reel sektörün nabzını tutup, sanayicilerimizle geniş kapsamı geniş tek istişare toplantısı yapacağız. Erzurum’u her vakit çok yakından takip ediyoruz. Burası var kapasitenin çok dahada ötesinde işler yapacak tek potansiyele sahip. Bu potansiyeli açığa çıkarmak amaciyla nihayet 8 senede hususi sektörün iki buçuk milyar liralık yatırımını, teşvik belgelerimizle destekledik. Bu sayede 8 bin vatandaşımıza tertemiz iş kapıları açıldı. dört bin KOBİ, KOSGEB desteklerinden faydalandı. Şehrimizdeki üç örgütlü endüstri bölgesi ve 9 endüstri sitesine toplamda 320 milyon liralık düşük faizli uzunca vadeli kredi kullandırdık. Birinci OSB’de akım Enerjisi atama Hattı Projesini allahın izniyle yila tamamlıyoruz. Su ve doğalgaz altyapısına da iki buçuk milyon Lira kaynak aktarıyoruz. Bu proje sayesinde, bölgedeki sanayicilerimizin akım maliyetleri vasati yüzde 14 azalacak. bütün üreticilerimize şimdiden hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Erzurum’u dahada ileriye taşıyabilmek amaciyla bölgesel kalkınma projeleri hızla devreye aldıklarını belirten bakanimiz Varank, “Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansımız ve DAP Bölge Kalkınma İdaremiz, ilimizde 500’ün üzerinde projeyi destekledi. Bu projeler sayesinde; tarım, sanayi, hayvancılık ve turizmde mühim başarılara imzasini atıldı, bundan ardindan da aynı şekilde ayni ritimde devam edeceğiz. İşte bu erken çekim Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yatırımı tamamlanan projelerin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu program kapsamında dört değişik proje amaciyla toplamda 43 milyon liralık yatırım yaptık. bendeniz kısaca bunlara değinmek istiyorum. Erzurum’un imalat sanayinde dahada çok yer edinmesi hedefiyle yola çıktık. Üretim, istihdam ve dışsatım kapasitesini geliştirmek adına, İkinci OSB’de Tekstilkent projesini başlattık. Bu projenin bütün süreçleri kendisi Kalkınma Ajansımız tarafından takip edildi. Verdiğimiz destekler sayesinde, Tekstilkent 1. Etapta dört fabrikanın inşaatı tamamlandı ve halihazırda 650 vatandaşımız iş başı yaptı. Bu fabrikalarda üretilen maske, önlük, tulum ve kaban benzeri ürünler Almanya, Polonya, İspanya, İngiltere benzeri ülkelere ihraç ediliyor. tekrar bu projenin devamı niteliğinde var olan 2. etabı da destekliyoruz. Bu 2. etabın tamamlanmasıyla da dört bin Erzurumlu hemşehrimize istihdam sağlanmış olacak. Tekstilkent yatırımları, sektöre girdi sağlayan KOBİ’lere de dinamizm getirecek. Ayrı olarak burada oluşan kümelenme; makine-ekipman üreticileri ve lojistik firmalarının Erzurum’a yatırım yapmasını da teşvik edecek. böylelikle Erzurum’da istihdam ve rekabet gücü artacak” diye konuştu.

“Sanayinin yanı sıra, şehrimizin turizmini de geliştirecek projeleri destekliyoruz”

Erzurum’un Yalnızca kış turizmiyle anılmamasını, dört mevsim ecnebi gezgin çekmesini istediklerini kaydeden bakanimiz Varank, “İşte bu amaçla Tortum Gölü Cam Teras Projesini yasama geçirerek; Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü benzeri doğal güzellikleri barındıran Uzundere bölgesinin turizm altyapısını zenginleştirdik. Erzurum, spor turizmi amaciyla çok iyi tek destinasyon. Buradan hareketle Sporcu Performans Ölçüm Değerlendirme ve Rehabilitasyon Merkezini kurduk. Merkez; kamp yapan sporcuların performans ölçümlerini yaparak, potansiyel sakatlıkların önüne geçmeyi hedefliyor. Bu Merkezle birlikte, aslında Erzurum’u çok irtifa sporcu kampları ile alakalı stratejik tek ek haline getirmiş olduk. Bu merkez, ülkemizde İstanbul ve Antalya’dan ardindan üçüncü ortada olma niteliğini taşıyor. İnanıyorum ki; süper lig takımlarımızın yanı sıra, dünyanın dört tek yanından sporcular da Giderek Erzurum’u seçenek etmeye başlayacaklar” dedi.

Erzurum’un aynı zamanda üniversite gençliğinin bölgedeki çekim merkezi olduğunu belirten bakanimiz Varank, “Hep söylüyorum, bizim en hatri sayilir büyüklükte avantajımız canli ve cevval toy nüfusumuz. Bu gençler inovasyona ve girişimciliğe dahada yoğun tek biçimde odaklanırlarsa, kendisinin işlerini çok huzurlu tek şekilde kurabilirler. Erzurum’da bu manada çok ağırbaşlı tek potansiyel olduğunu biliyoruz. Bu amaçla Erzurum Teknik Üniversitesi içerisinde Kristal Girişimcilik Merkezini kurduk. Bu merkezde; gençlere fiziki imkânların yanında, danışmanlık, eğitim ve mentörlük destekleri de sunuyoruz. Çok kısa tek vakit dilimi olmasına rağmen, bu yerleşkeden dahada şimdiden 345 girişimci adayı faydalandı ve 100’ün üzerinde iş fikri değerlendirildi. Hem de yazılım ve görsel işleme üstüne tek iş fikri de ticarileşti. bendeniz buradan dahada nice tertemiz fikirlerin çıkacağına bunların ticarileşeceğine bütün kalbimle inanıyorum. Şunu samimiyetle söyleyeyim. Ülkemizin yazılım sektöründeki kabiliyetlerinin şu vakit Yalnızca tek bölümünü gördük. Oyun, simülasyon, bulut teknolojileri, suni zeka ve siber güvenlik benzeri alanlarda Suskun ama derinden ilerleyen gencecik şirketlerimiz var. Eminim ki Erzurum’da da bu işlere baş yoran gençler var. İşte açtığımız girişimci merkezi, bu çocukların hayallerine hızla koşmasına imkan verecek” şeklinde konuştu.

“Lisans eğitiminin her vaktindeki gençler TÜBİTAK’ın Stajyer Araştırmacı Burs Programından faydalanacak”
Bakan Varank, “Konu üniversite gençliğinden açılmışken, Sayın Cumhurbaşkanımızın Salı bugünü verdiği müjdeyi buradan tekrar duyurmak istiyorum. Lisans seviyesindeki öğrencilerimiz için, TÜBİTAK’ın Stajyer Araştırmacı Burs Programını devreye aldık. İster birinci derslik arzu eder nihayet sınıf, hiç ayrım etmez. Lisans eğitiminin her vaktindeki gençler bu programdan faydalanabilecek. Bölüm koşulu da bulunmuyor. Yani; esas bilimler, mühendislik, sağlık bilimleri, yasamsal ve beşeri bilimlerde eğitim gören gençler pekala bu programa başvurabilir. esas şartımız gençlerin TÜBİTAK tarafından desteklenen tek projede çalışmak amaciyla başvurması. Burs programımızdan evvel etapta bin öğrencimiz faydalanacak. TÜBİTAK’ın STAR programında bursiyerlik hakkı galip gelen gençlerimize, 6 ay süresince ayda 750 Lira destek vereceğiz. dahada da ehemmiyetlisi gençlerimiz, kendisinin alanlarında en başından alan tecrübesi edinecekler, teoriyle pratiği birleştirebilecekler. STAR Programı başvuruları iki Kasım’da başlayacak. Ülkemizde evvel kez bu denli hatri sayilir büyüklükte proje tabanlı tek burs programı yasama geçiyor. Erzurumlu gençleri de bu programa bekliyoruz. Bizim Vaktimizde Ne yazık ki bunun benzeri olanaklar yoktu. İstedik ki gençler, bizim karşılaştığımız zorlukları yaşamasınlar. Bakanlık olarak; gençleri yönlendirmeye, onlara tertemiz fırsatlar çikarmaya ve kabiliyetlerini keşfetmelerini sağlamaya ayni ritimde devam edeceğiz. Teknofest, deneyap teknoloji atölyeleri, verdiğimiz burslar ve sunduğumuz staj imkanları bu amaçla attığımız en esas adımlar. tabiki bu adımları dahada da çeşitlendireceğiz” dedi.

“2019 seneninde araştırma ve geliştirme harcamalarının ulusal gelire oranı yüzde 1,06 olarak gerçekleşti. nihayet 10 senenin rekoruna imzasini attık”

Bugün ülkemizde yenilikçilik ve inovasyon kapasitesini gösteren çok mühim tek verinin açıklandığını kaydeden bakanimiz Varank, “2019 seneninde araştırma ve geliştirme harcamalarının ulusal gelire oranı yüzde 1,06 olarak gerçekleşti. nihayet 10 senenin rekoruna imzasini attık. dahada da sevindirici olan; Ar-Ge harcamalarının yüzde 64,2’sini, AR-Ge finansmanının da yüzde 56,3’nü hususi sektörün gerçekleştiriyor olması. Her iki rasyoda, geçtiğimiz yila göre yükseldi. Bu şu manaya geliyor, hususi sektör inovasyonun öneminin farkına vardı. Katma kıymetli üretime giden yolun, inovasyondan geçtiğini dahada kuvvetli algı etti. İşte bu durum, bizim hedeflerimizle de bire-bir uyumlu” ifadelerini kullandı.

“Kalkınma Ajansımız reel sektörü desteklemeye baz alinarak toplamda 10 milyon Lira bütçeli iki destek programını uygulamaya alacak”

Bakan Varank, “Bunlardan ilki; turizm ve imalat endüstri sektörlerinde etkinlik gösteren işletmelerimiz için.
3 sene vadeli kazanç saglama desteği sunmayı planlıyoruz. İkinci programımızla; hususi sektörün ihracata baz alinarak pazarlama, tanıtım, markalaşma ve imalat asamalarini destekleyeceğiz. Ayrıca, tekrar Ajans aracılığıyla bölge amaciyla 30 milyon Lira bütçeli tek altyapı programını da yürütmeye başlıyoruz. Bu programla turizm, elbet kaynaklar ve tarım sektörlerinin rekabet gücünün artırılmasını hedefliyoruz. Sözlerimi noktalamadan evvel hepimizi derinden yaralayan, kardeş memleket Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarma mücadelesine değinmek istiyorum. Biz tek asır evvel istiklalimizi Erzurum’da hatri sayilir büyüklükte mücadeleler vererek kazandık. İşgalin, talanın, zulmün ne demek olduğunu benim dadaş kardeşlerim çok iyi bilir. İşte derhal yanı başımızda, Azeri kardeşlerimiz de hatri sayilir büyüklükte tek mücadelenin içindeler. Ne yazık ki dünya, 30 senelik bu işgale, orada hayatını kaybeden sivil ve suçsuz Azeri kardeşlerimize karşı sağır ve dilsiz. İşte ani çok vakit evvel televizyonlarda canlı izledik. Gence şehrinde bebek ihtiyar demeden sivilleri zalimane amaç aldılar. tek asır evvel Erzurum’da Hınçak-Taşnak çeteleri ne yapıyorsa Ne yazık ki aynı sahnelere 21. yüzyılda Azerbaycan’da şahit oluyoruz. Ama biz buradan, Erzurum’dan, dadaşlarla birlikte tek sefer dahada ifade ediyoruz ki. bütün hayat arkasını dönse de ülkemiz Azerbaycan’ın yanında durmaya ayni ritimde devam edecek. Azeri kardeşlerimize, hangi desteği nasıl vermemiz gerekiyorsa, eksiksiz ve istisnasız desteği vereceğiz. Biz tek millet, iki devletiz. bütün hayat bunu öğrenecek” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların derhal peşinden bakanimiz Varank, Tekstilkent’i gezerek incelemelerde bulundu.

Özge Bozo – Çağrı Korkmaz

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir