Bilgisayar korsanlarının şimdiki hedefi AstraZeneca

  • 8 Months ago
  • 0

Geçtiğimiz günlerde Rus, Çinli, ve İranlı bilgisayarlı korsanlarının Covid-19 aşısı ile alakalı çalışmaları sabote ettiğiyle alakalı haberler kamuoyunu tek hayli meşgul etmişti. Bu saldırılara şimdiyse Kuzey Koreli korsanlar katılmış durumda. İddialara göre korsanlar, aşı ile alakalı çalışmalar yapan AstraZeneca firmasına siber hücum gerçekleştirdi.

AstraZeneca pc korsanlarının tertemiz hedefi oldu

Reuters’in bildirdiği habere göre, Kuzey Koreli pc korsanları nihayet haftalarda AstraZeneca’nın sistemlerini ihlal etmeye çalışmak amaciyla sahte şifreler kullandı. Başarılı olduğu düşünülmeyen sözde siber saldırılardan, İngiliz ilaç üreticisinin COVID-19 aşısı geliştirme projesinde görev alan kişiler de etkilendi. Çalışanlarla Linkedln ve WhatsApp üzerinden iletişime geçen saldırganlar, sahte iş önerisi bulunan iletiler yolladı. İçinde perişan Emelli yazılım var olan bu mesajlarla korsanlar, çalışanların bilgisayarlarına girmeyi ve İhtiyaç duyulan verileri almayı hedeflediler.

bilgisayar-korsanlarinin-simdiki-hedefi-astrazeneca

Siber güvenlik uzmanları tarafından incelenen saldırılar ve kullanılan tekniklere bakıldığında, anne kaynağın Pyongyang’da süre gelen tek pc korsanlığı ağının parçası olduğu tespit edildi. Öte istikametten tek Reuters kaynağı, uzmanların yanıltılması amaciyla Bir takım hesapların Rusya’daki e-posta adresleriyle kayıt edildiğini belirtti.

Daha evvel de Kanada, İngiltere ve Amerikalı siber güvenlik yetkilileri bilgisayar korsanlarını Rus istihbaratı aracılığıyla, perişan Emelli yazılımları kullanarak COVID-19 aşıları ile alakalı bilgi çalmakla suçlamıştı. Rusya ise kendisine yöneltilen bu iddiaların hepsini reddetmişti. 

AstraZenecacovidCovid-19güvenlik

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir