Bir ülkede 1700 yıllık bir oyun bulundu

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Günümüzde rağbet gören masa oyunlarının atası olarak adlandırılan yeni bir aktivite keşfedildi. Arkeologların yaptığı çalışmalar sonucunda bulunan 1700 yıllık masa oyunu, birçok kişiyi şaşırttı. Bu oyun hakkında neler biliniyor?

1700 yıllık masa oyunu hakkında hangi bilgilere ulaşıldı?

Bergen Üniversitesinin bünyesinde yer alan bir müzenin çalışanları, İlk Çağ’da bir gömüt üzerine toprak yığma yoluyla oluşturulan küçük bir tepede mesai yaptı. Bu projede çalışan arkeologlardan beklenen haber geldi.

Bu projeye Norveç’in Hordaland ilçesindeki Lindås belediyesine bağlı olan Alverstraumen isimli bir köy ev sahipliği yaptı. Alverstraumen’da yer alan Ytre Fosse isimli bu tepe, artık daha fazla kişinin ilgisini çekecek. 1700 yıllık masa oyunu adına neler söylendi?

1700 yıllık masa oyunu

Norveç’in batısında yapılan bu kazının oldukça verimli bir şekilde tamamlandığını söyleyebiliriz. Zira toplamda 18 adet parça toplandı. Bu parçaların arasında jetonu, madeni parayı ve çubuğu andıran nesneler bulunuyor.

Çift taraflı bir yapıya sahip olan bu oyun araçları, genelde masa oyunlarında gördüğümüz zarlara benzeyen bir objeye sahip değil gibi duruyor. Arkeologlar, bir zarın üzerinde bulunan işaretlerin yayımlanan fotoğraflarda yer alan çubuklara çizilmiş olduğunu söyledi.

masa oyunu

Bilim insanları, Ytre Fosse isimli tepenin Erken Demir Çağ’ında oluşturulduğunu ve bu oyunun “Ludus latrunculorum” isimli bir Roma oyunundan esinlenilerek tasarlandığını düşünüyor. Peki bu oyunun ilham kaynağı olduğu bir oyun var mı?

Bu kazıyı bitiren arkeologlar, adı henüz açıklanmayan bu aktivitenin Viking Çağı için hazırlanan “Hnefatafl” isimli bir oyunun öncüsü olduğunu düşünüyor. Dilerseniz sizi bu kazıdan çekilen görüntüler ile baş başa bırakalım. İyi seyirler.

1700 yıllık masa oyunumasa oyunlarımasa oyunuNorveç 1700 yıllık masa oyunu

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir