Canon EOS R5 ve R6 tanıtıldı! İşte özellikler

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Fotoğraf makinesi denildiğinde evvel akla gelen markalardan Canon tertemiz aynasız resim makinelerini tanıttı. Canon EOS R5 ve Canon EOS R6 olarak adlandırılan cihazlar, 8K çekimden gövdeden stabilizasyona civarindan mühim özelliklere sahip.

Canon EOS R5 özellikleri

45 piksel CMOS sensöre ev sahipliği yapan R5, 100 – 51200 arasında ISO seçeneği ile karşımıza çıkıyor. EOS R ile kıyasladığımızda video kayıt ile alakalı hudutları ortadan kaldıran Canon bu aygıt ile 8K çözünürlükte 10 bit RAW video kaydı yapabilmeye imkan tanıyor. 59.94 FPS’de 4K DCI kayıt yapmakta mümkün. R5’in oda sıcaklığında 20 dakika süresince 8K video kaydı yapabildiği belirtiliyor.

R5 modeli gücünü DIGIC X işlemciden alıyor ve makinede iki adet SD kart yuvası yer veriyor. Bununla birlikte, 3,2 inçlik LCD etkin devinim eden ve dokunmatik ekran bulunuyor.

Canon EOS R5 ve Canon EOS R6 ozellikleri-01.jpg

Vizör tarafında ise 5 milyonun üzerinde noktaya sahip OLED elektronik vizör kullanılmış. Makinenin lenssiz beden ağırlığı ise 738 gr şeklinde.

Bu modelde tabiki kablosuz bağlantı bulunuyor ve bu sayede görüntüleri aktarmak basit ve hızlı tek vaziyete gelebiliyor. Bu kuvvetli modelin ABD’deki başlangıç fiyatında 3 bin 899 dolar olacağı söyleniyor.

Profesyonel kullancıların alakasını çekebilecek var olan bu model, Türkiye’de 35 bin ile 40 TL arasında değişen tek ücrete satılacağı düşünülüyor.

Canon EOS R5 modelinin Lite çesidi olarak gösterilse de Canon EOS R6 modeli de oldukça dikkat çekiyor. Bu mahsul de tasarımsal açıdan aynı. Ekran tarafında etkin devinim eden ve aynı şekilde LCD tek ekran bulunuyor. resim makinesi Bir hayli kişinin de beklediği görsel sabitleme özelliğinin yanında tek de 20 Megapiksellik tam kare CMOS sensörüyle geliyor.

Canon EOS R6 da gücünü DIGIC X işlemciden alıyor ve vizör tarafında elektronik özellikte ve çok performanslı Dual Pixel CMOS AF otomatik netleme sistemi yer alıyor.D

Canon EOS R6 nitelikleri ve fiyatı

İsimlendirmeye bakıldığında dahada gelişmiş tek model benzeri görünüyor olsa da, EOS R6 dahada ahenk gösteren fiyatlı tek seçenek. Bu kapsamda 8K video çekim özelliğine alaka duymayan kullanıcılar R5 ile yaklasik olarak aynı tasarıma sahip olan, ama 1D X Mark III’te bulunan 20.1 piksel çözünürlüğündeki sensörü kullanan EOS R6’yı seçenek edebiliyor.

4K çözünürlükte 60 FPS, Full HD çözünürlükte 120 FPS video kaydı yapılabiliyor. tekrar dokunmatik tek ekran kullanılıyor, ama boyutu üç ‘ seviyesine iniyor.

Üst modeline göre olasılık edebileceğiniz üzere dahada hafif var olan bu model, 680 gr ağırlığında. tekrar R5 modeli benzeri iki SD kart yuvasına yer verilmesiyle dikkat çekiyor. Canon EOS R6 modelinin ise ücreti takriben 2 bin 499 dolar düzeyinde olacak.

Canoncanon eos r5canon eos r5 özellikleriCanon EOS R5 ve Canon EOS R6 özellikleriCanon EOS R5 ve R6Canon EOS R6Canon EOS R6 özellikleri

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir