Donanım ve konsol fiyatları 2021 yılında üzebilir!

  • 9 Months ago
  • 0

2020 yılının sonuna doğru birden çok donanımın tanıtılması, üretimi zora sokmuş durumda. Ekran kartı tarafında tertemiz tanıtılan RTX 30 ve RX 6000 serilerinden ürünler bulmak zorlaşırken, konsol tarafında PlayStation 5 stokları tükenmiş durumda. Bu civarindan donanımın aynı anda piyasaya sürülmesi, TSMC benzeri üretici firmalara var olan talebi artırmış durumda. Peki, yükselen bu istek neticeninde donanım ve konsol ücretleri 2021 seneninde artacak mı? Detaylar haberimizde.

SSD ücretleri ise bu vaziyetten etkilenmeyecek. Aksine, SSD fiyatlarının 2021 senesi içinde düşmesi bekleniyor.

Donanım ücretleri 2021 seneninde üzebilir! TSMC indirim oranını düşürüyor

2020 yılının sonuna doğru Bir hayli tertemiz donanım tanıtıldı. Bunlar arasında başlıca iPhone 12 ailesi, Apple M1 işlemcisi, Ryzen 5000 serisi işlemciler, Radeon RX 6000 serisi ekran kartları ve yeni konsollar yer alıyor. Saydığımız bu donanımların hepsi, TSMC tarafından üretilen 7 nm veyahut 5 nm çipleri kullanıyor. bu yüzden TSMC benzeri Bir takım çip üreticileri, yükselen istek neticeninde silikon levha fiyatlarını artırmayı düşünüyor.

TSMC tarafında 7 nm ve 5 nm üretime dayanan 300 milimetre boyutundaki silikon levha devrelerinin fiyatları, 9.000 ile 17.000 dolar arasında farklık gösteriyor. 12 inçlik silikon levha devrelerine var olan talebin yüksekliği öylesine çok ki TSMC, ocakta 2021’den itibaren indirimleri azaltmaya ve ücretleri artırmaya karar verdi. ücret artışı sebebiyle, donanım ve konsol fiyatları 2021 seneninde artış gösterebilir.

Bu vaziyetten en çok etkilenecek donanımlar ise Ryzen 5000 serisi işlemciler, Radeon 6000 serisi ekran kartları, PlayStation 5 ve Xbox Series X / S olacak. Konsollardaki etkinin nedeni ise esas olarak AMD‘den kaynaklanıyor. PlayStation ve Xbox konsolları içerisindeki işlemci ve grafik birimi, AMD tarafından üretiliyor. TSMC, AMD’nin 7 nm çip ihtiyacını karşılayan tek firma konumunda.

NVIDIA tarafında ise fiyat artışının yaşanmaması bekleniyor. RTX 30 serisi ekran kartlarında TSMC adina Samsung’u seçenek eden NVIDIA, bu süreçten kazançlı çıkabilir. NVIDIA’nın, RTX 30 serisinde fiyatları bu derece azaltabilmesinin nedenlerinden birisi de aslında bu tercihti. Samsung, müşterilerine vaziyeti hazırda TSMC’ye göre daha ahenk gösteren fiyattan mahsul tedarik ediyor.

AmdmicrosoftplaystationsonyTSMCxbox

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir