Dünyanın en büyük drone’u

  • 11 Months ago
  • 0

Alabama merkezli Aevum şirketi Ravn X Otonom drone’u (insansız sema aracı) Perşembe bugünü Florida’daki Cecil SpacePort fırlatma tesisinde tanıttı.

24 metre uzunluğa 18.2 metre kanat açıklığına sahip drone, fırlatma sistemi ile bazuka özelliklerine sahip ve dünyanın en hatri sayilir büyüklükte insansız sema aracı olarak açıklandı.

Küçük uyduları uzaya fırlatacak şekilde tasarlanan drone, uyduları her 180 dakikada tek şekilde yörüngeye yerleştirebilecek. Drone çok irtifaya çıktıktan ardindan yükü var olan roketi veyahut uyduyu hayat yörüngesine taşıyabiliyor.

Ravn X kullanan tek uydunun evvel fırlatılmasının, 2021’de AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ feza Kuvvetleri ASLON-45 minik uydu fırlatma görevi olması bekleniyor. Bu teknoloji, uyduların tek pilot, fırlatma rampası veyahut devasa roket olmadan yörüngeye gönderilmesine destur veriyor.

GÜNDE 24 SAAT ÇALIŞABİLECEK

Drone, iki mektep otobüsü civarindan uzunca ve 500 kilogram ağırlığında. Askeri etkilerin yanı sıra, fırlatma aracının bilim insanlarına tespit edecek deneyler amaciyla sensörleri hızlı ve pahali olmayan tek şekilde yörüngeye yerleştirmelerine muavin olabileceğini söylüyor.

Aevum’un kurucusu ve CEO’su Jay Skylus, “Yazılım ve otomasyon teknolojileriyle lojistiği istikbal nesle itiyoruz. Düşük hayat yörüngesine nihayet derece hızlı erişim amaciyla ağırbaşlı tek ihtiyaçtı ve herkesten dahada hızlı tek sistem oluşturduk” dedi.

Skylus, gereksinim duyulursa Aevum, tertemiz tek uyduyu her 180 dakikada tek alçak hayat yörüngesine alabileceğini ve bunu gün içinde 24 saat yapabileceğini ileri sürdü.

KİLOSU BİRKAÇ BİN DOLAR
Aevum ile yörüngeye tek yük göndermenin, SpaceX’e eş tek ücret var olan ‘kilogram başına ani çok bin dolar’ olacağı bildirildi

Bununla birlikte, araştırmacıların ve müşterilerin, tek bir yolculukta düzinelerce uyduyu uçuran SpaceX benzeri hatri sayilir büyüklükte tek taşıyıcıyla karşılaştırıldığında, program üzerinde ve yüklerinin yörüngede net nerede konuşlandırılacağı üzerinde dahada çok kontrole sahip olacaklarını söylüyorlar.

 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bilim Dolar drone hayat mektep Perşembe Teknoloji feza
Yayınlanma Tarihi:09:19, 10 Aralık 2020
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir