En hızlı Radeon RX 6900 XT ekran kartı tanıtıldı

  • 8 Months ago
  • 0

Geçtiğimiz günlerde satışa sunulan AMD Radeon RX 6900 XT modelinin stokları, dakikalar içinde tükenmişti. AMD tarafından RTX 3090 rakibi olarak çıkarılan ekran kartı, rakibine göre 500 dolar dahada ucuz. Referans tasarım haricinde, kartın özel tasarım yeni sezon modelleri de alana çıkmaya başladı. Onlardan birisi var olan Asus ROG STRIX LC, en hızlı Radeon RX 6900 XT olarak nitelendiriliyor.

GDDR6 hafıza üretiminde yaşanan sıkıntılar, ekran kartlarının stoklarını da menfi etkiliyor.

En hızlı Radeon RX 6900 XT ekran kartı Asus ROG STRIX LC tanıtıldı

Geçen ay Asus tarafından piyasaya sürülen RX 6800 XT ROG STRIX LC modelinin ardından, RX 6900 XT amaciyla de sıvı soğutmalı model tanıtıldı. üç adet 8-pin güç konektörüne sahip var olan ekran kartı, piyasadaki en hızlı RX 6900 XT modeli olarak nitelendiriliyor. Bunun sebeplerinden birisi de kartın özünden sıvı soğutucu olması. 240 milimetre harici radyatöre sahip ekran kartı, üzerinde tek adet de fan bulunduruyor.

2 adet DisplayPort 1.4, tek adet HDMI 2.1 ve USB Type-C çıkışlarına sahip var olan ekran kartı, 60 santimetre uzunluğundaki boru ile birlikte radyatöre bağlanıyor. En hızlı Radeon RX 6900 XT olarak nitelendirilen ROG STRIX LC modeli, ASUS FanConnect II ve GPU Tweak II özelliklerini de destekliyor. Yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi beklenen sıvı soğutmalı ekran kartı amaciyla rastgele tek fiyat açıklaması yapılmadı. ama kartın bulundurduğu özelliklere bakacak olursak, referans modele göre çok dahada pahalı olması bekleniyor.

Son vakitlerde GDDR6 modüllerinde yaşanan imalat sıkıntısı, RTX 3080 ve 3090 haricindeki Bir hayli tertemiz ekran kartını etkilemiş durumda. Analistler, bu stok sıkıntısının Şubat ayına kadar yaşanacağını olasılık ediyor. Stok kıtlığının yaşandığı tek alan ekran kartları da değil. Şu sıralar PlayStation 5 bulmak da oldukça zorlaşmış durumda. çok sayida donanımın 2020 yılının sonlarında tanıtılması, imalatı zora sokmuş durumda.

Amdasusradeonrx 6900 xt

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir