En iyi panel türü hangisi? TN vs IPS vs VA panel!

  • 10 Months ago
  • 0

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, bilgisayar donanımları ve çevre birimleri de hızlı tek şekilde değişmeye ve gelişmeye başladı. Monitörler de bunlardan tek tanesi. Haliyle, en iyi panel türü hangisi suali da Bir hayli kullanıcının kafasını karıştırdı. Özellikle oyun sektörünün gelişmesi, oyunculara hususi monitörlerin satışa çıkmasına da neden oldu. Bizler de bu yazımızda, ihtiyacınıza en ahenk gösteren panel türünü seçmenize yardım edeceğiz.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, panel türleri arasındaki farklar da kapanmaya başladı.

En iyi panel türü hangisi? TN vs IPS vs VA panel kapışıyor

Aslında en iyi panel şudur yanlış olacaktır. Zira seçilecek panel, kullanıcının yaptığı işe göre seçenek edilmelidir. Tasarım işleri ile uğraşan tek kişinin ihtiyacı olduğu monitörün renk doğruluğu birinci öncelikken, çevrimiçi oyun oynayan tek kişinin önceliği monitörün reaksiyon süresidir.

Bu nedenle en iyi panel benzeri ziyade, bu paneller arasındaki farkı anlamak ve ihtiyaca göre seçenek yapmak dahada mantıklı olacaktır. Dilerseniz, dahada çok uzatmadan konumuza geçelim.

TN Panel

En iyi panel türü konumuza, panellerin genel prensiplerine bakarak başlayacağız. TN panel, LCD teknolojisinin en eski ürünüdür. Açılımı Twisted Nematic var olan TN paneller için, kısaca sıvı kristallere voltaj verilmesi neticesi çalışır diyebiliriz. Voltaj uygulanması sonucu, panel içerisindeki bu sıvı kristaller hareket ederek hizasını değiştirir. Voltaj uygulanmadığı taktirde ise bu sıvı kristaller kapalı vaziyete geçer ve 90 derece bükülürler. böylelikle başka katmanlar ile birlikte ışığın geçmesine destur verilir. Voltaj uygulandığında ise bu sıvı kristaller bükülmez ve ışığı geçmesini engeller.

IPSIPS panelPanel türleriTNTN panelvaVA panel

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir