Facebook CEO’su eşinin girişimini karşısına aldı!

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Hem corona virüs pandemisi sürecinden dolayı hem de geçtiğimiz günlerde George Floyd’un öldürülmesinden dolayı ABD’de protestolar devam ediyor. Bu süreçte Twitter CEO’su ve Trump da karşı karşıya gelmişti. Facebook CEO’su ise Trump yanlısı bir tavırla karşımıza çıkmıştı. Şu an ise Facebook CEO’su Zuckerberg eşi ve eşinin girişimindeki bilim insanlarıyla karşı karşıya!

Zuckerberg CZI bünyesindeki bilim insanlarıyla karşı karşıya!

The Washington Post, Chan Zuckerberg Girişimi’nden fon alan 140’tan fazla bilim insanının Cumartesi günü Facebook CEO‘su Mark Zuckerberg’e sosyal medya platformunun kışkırtıcı dil kullanımına karşı politikalarını daha iyi uygulamasıyla ilgili bir mektup gönderdiğini bildirdi.

Chan Zuckerberg girişimi CZI, 2015 yılında Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan tarafından kurulan ve ceza adalet reformu da dahil olmak üzere sosyal sorunları çözmek için teknolojiyi kullanmaya odaklanan hayırsever bir kuruluş olarak karşımıza çıkmıştı.

CZI’da çalışan bilim insanları, Başkan Trump’ın Facebook’u yanlış bilgi ve kışkırtıcı ifadeleri yaymak için kullanmasına izin vermenin sadece Facebook politikalarının ihlali değil, aynı zamanda CZI çalışmalarının ihlali olduğunu da bildirdi.

Trump ve basın

Mektubu imzalayan bilim insanları arasında Stanford, Harvard ve Nobel ödüllü profesörler de bulunuyor. Zuckerberg Trump’ın yanında duruşunda ısrarcı olsa da farklı platform ve kişilerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Facebook çalışanları da konuyu protesto ederek sanal bir grev düzenlemişti. Grevin ardından Zuckerberg Cuma günü geç saatlerde Facebook‘un şiddeti teşvik eden konuşma politikalarını gözden geçireceğini söyledi.

Chan Zuckerberg Girişimi sözcüsü ise CZI’nın Facebook‘tan ayrı ofisleri ve ayrı bir görevi olduğunu yineledi. Sözcü, “Bu çalışmadaki personelimize, ortaklarımıza ve bağışçılarımıza minnettarız ve Facebook politikaları da dahil olmak üzere görüşlerini dile getirme haklarına saygı duyuyoruz” dedi. Zuckerberg’den konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Chan Zuckerbergfacebook ceoFacebook CEO CZIFacebook CEO Trumptrump

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir