Facebook hem kabul etti hem ‘tehdit’ etti

  • 9 Months ago
  • 0

Facebook Türkiye’nin yasamsal medya ağları amaciyla yaptığı düzenlemeye uyacağını resmi İzah ile duyurdu. yasamsal medya devinin bu adımı YouTube, TikTok ve Linkedin’ın temsilcilik açma kararından sonra, reklam yasağının devreye girmesine tek vakit kala geldi. Facebook resmi İzah ile kararını duyururken satır aralarındaki ‘tehdit’ dili de dikkat çekti.

‘Kaldırma isteginde ısrar edilirse temsilcimizi çekeriz’

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün esas tek insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri savunmak ve müdafaa etmek amaciyla küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini dile getirmek ve işletmelerini büyütmek amaciyla Facebook’a güveniyor” ifadelerine yer verilen izahta şirketin paylaşım kaldırma benzeri taleplerde kendisinin ilkelerini uygulayacağının altı çizildi. Türkiye’nin bu konuyla alakali ısrar etmesi vaziyetinde ise temsilciliğin art çekileceği tehdidinde bulunuldu.

SDN Kurucusu Hakkı Alkan, Facebook’ın izahını yorumladı.

Facebook’un açıklamasına ‘tehdit’ dili şöyle yansıdı:

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı veyahut hükümet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme asamalarini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere ahenk gösteren olmayacak tek şekilde devinim etmemiz amaciyla ısrar edilmesi seklinde temsilcimizi art çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten istikbal talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları rehber İlkeleri’ne ahenk gösteren şekilde incelemeye ve değerlendirmeye ayni ritimde devam edeceğiz. Ayrı olarak kısıtladığımız içeriklerin detaylarını var şeffaflık süreçlerimize ahenk gösteren tek şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Temsilcilik açmayanlara reklam yasağı yolda

Temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yasamsal medya yasası kapsamında Türkiye’de hergün erişimi tek milyonu aşan vatan dışı kaynaklı yasamsal ağ sağlayıcılarının, Türkiye’de birer temsilci belirleyip bildirmeleri gerekiyordu. Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim müessesesi (BTK) tarafından yasamsal ağ sağlayıcılarına tanınan süre sona erse de Twitter, Instagram, Periscope ve Pinterest Daha temsilcilik açmadı.

Rusya’dan VKontakte’nin (VK) YouTube, TikTok, Dailymotion ile Linkedin ise düzenlemeye uyarak temsilcilik açtıklarını duyurmuştu.

facebookhakkı alkansosyal medyaTürkiye

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir