Google ve Facebook’a gizli reklam anlaşması suçlaması

  • 6 Months ago
  • 0

ABD’de cumhuriyetçi avukatlar liderliğindeki oluşan tek grup, Google’a karşı anti-tröst eylemlerinde tertemiz tek cephe açtı.

Facebook ile diğerler rakipleri engellemek amaciyla saklı işbirliği yaptığı argüman edilen Google, çevrimiçi reklamcılık pazarının Bir takım bölümleri üzerindeki tekelini kötüye kullanmakla suçlanıyor.

İki ay evvel de Google rakip arama motorlarını engellemek amaciyla Apple ile senelik 12 milyar dolar değerinde tek saklı anlaşma yapmakla suçlanmıştı.

Google’ı Facebook ile ilişkileri hasebiyle amaç alan Cumhuriyetçiler grubuna liderlik eden Teksas başsavcısı Ken Paxton Bir gün evvel yaptığı izahta “Google, fiyatlandırmayı denetim etmek amaciyla tekel var olan gücünü defaatle kullandı. Muazzam tek haklar ihlali olarak çevrimiçi reklamların açık artırmalarına hile karıştırmak amaciyla saklı anlaşmalara girdi” dedi.

Teksas’ın doğu Bölgesi’ndeki federal mahkemede yapılan, Cumhuriyetçilerin önderliğindeki Google şikayet, özellikle otomatik öneri verme ve yerleştirmeyi yöneten reklam borsasını hedefliyor.

Yale Üniversitesi’nden araştırmacı ve Google’a yapılan şikayetin hazırlanmasında muavin var olan Dina Srinivasan, finansal piyasalarda Google’ın hemide reklam alıcılarına ayni vakitte da satıcılarına, teknoloji satıp diger istikametten reklam piyasasını yönlendirmesinin çıkar çatışmalarına kapı araladığını söyledi. Srinivasan, Google’ın çevrimiçi reklamcılıkta oynadığı rollerin sayısını sınırlamak amaciyla yasal düzenlemeye gereksinim oldruğunu ifade etti.

Davada, Google’ın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ yayıncılarının çevrimiçi reklamları satmak amaciyla kullandığı otomobiller amaciyla pazarın yüzde 90’ına sahip olduğu belirtildi. İddiaya göre dava, bu gücü(reklam verenler teknoloji satma rolünü) şirket içi değişim yoluyla işlemleri kanalize etmek amaciyla kullanıyor, bu da şirketin faal tek şekilde “içeriden bilgi ticareti” yaptığı mananına geliyor.

İki şirketinde “yayıncı açık artırmalarını Facebook lehine manipüle etmeyi onay ettiği” argüman edilirken, davada maznun olarak yer almayan Facebook mevzu hakkinda yorum uygulamak istemedi.

Google davayı ‘haksız’ olarak nitelendirirken yaptığı izahta “Dijital reklam ücretleri nihayet on senede düştü. Reklam teknolojisi ücretleri de düşüyor. Google’ın reklam teknolojisi ücretleri, sektör ortalamasının altındadır. Bunlar, oldukça rekabetçi tek sektörün ayırt edici özellikleridir” denildi.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Apple dava Dolar Facebook Google Hile Teknoloji
Yayınlanma Tarihi:09:10, 17 Aralık 2020
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir