Huawei ve Samsung’tan 8K video hamlesi

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Huawei ve Samsung 8K video amaciyla mühim tek adım attı. çok çözünürlük kalitesi sunan 8K amaciyla kullanıcı arkadaşı tek format kullanılacak. Bilinen çok kaliteli videoların dosya büyüklüğü de çok oluyor. Öte istikametten Samsung ve Huawei 8K tv çalışmalarına da başlamıştı.

Bu büyüklüğün telefon depolamasında çok yer kaplamamasını planlayan iki firma, halihazırda kullanılan video kaydetme formatı amaciyla tek farklık yaptı. Şimdiye civarindan HEVC (The High Effiency Video Codec) formatı kullanılıyordu.

Huaewi ve Samsung 8K video amaciyla çalışıyor

Günümüzde akıllı telefonların depolama alanları çoklukla 128 GB oluyor. Bu alan yeteri civarindan benzeri gözükse de 4K video çekimi fazlaca yapıldığında alan yoksun kalabiliyor. Bunun amaciyla 8K odaklı çalışan firmalar depolama alanı artırımıyla birlikte dosya boyutlarını da küçültme yoluna gitti.

huawei 8k

4K video klipler amaciyla de çoklukla HEVC formatı kullanılıyor. ama işlemci üreticisi Qualcomm, Huawei ve Samsung; 8K video amaciyla HEVC adina MPEG-5 EVC (Essential Video Coding) formatı kullanmaya hazırlanıyor. tertemiz kullanılmaya başlanacak var olan formatın 4K, 8K, VR ve AR video içerikleri amaciyla kullanılabileceği söyleniyor.

Bu geçişe neden olarak ise MPEG-5 EVC formatının, HEVC formata göre yüzde 26 dahada az bit oranına (diğer tek deyişte bitrate) gereksinim duyması. Bu da videonun canlı olarak karşı tarafa dahada az veri kullanılarak gönderilmesini sağlıyor. Bununla birlikte dosyanın depolama alanı üzerinde kaydedilmesi de yüzde 26 oranında dahada az yer kaplıyor.

Bu adımla firmalar, akıllı telefonların depolama alanlarında da deşarj olmaya gidilmesini umuyor.

Huaweihuawei 8ksamsumg 8ksamsung

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir