Huawei’nin yerini alacak şirket belli oldu

  • 12 Months ago
  • 0

Londra yönetiminin ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe gösterip Huawei’ye karşı yürüttü yasaklama politikasının ardından 5G teknolojisini hangi firmanın üstleneceği belli oldu. Nokia, Huawei’nin yerini almak için Londra merkezli telekomünikasyon şirketi BT ile ekipman sağlama anlaşması imzaladı. Finlandiyalı firma ilk olarak BT’nin alt kuruluşu olan EE için radyo erişim ağına destek amacıyla ek baz istasyonları sağlayacak. Nokia 5G anlaşması ile Birleşik Krallık’ta en önemli ekipman sağlayıcılarından biri haline gelecek.

Nokia 5G anlaşması ile Huawei’nin yerini alıyor

Birleşik Krallık hükumeti, Temmuz ayında tüm mobil işlem sağlayıcı firmaların 31 Aralık tarihi itibariyle Huawei firmasından ekipman satın almasını yasaklamıştı. Ayrıca hükumet 2027 yılına kadar söz konusu telekomünikasyon şirketlerine Çinli firmalara ait 5G kitlerini ağlarından kaldırmaları gerektiğini duyurmuştu.

Nokia 5G anlaşması

Tüm bu gelişmelerin ardından, Finlandiya merkezli Nokia Londra merkezli telekomünikasyon firması BT ile el sıkışarak Huawei’nin 5G teknolojisindeki rolünü kaldığı yerden devam ettirecek. Ayrıca anlaşma ile Nokia, BT’nin 2G ve 4G ağlarında Huawei’nin yarattığı boşluğu da dolduracak. BT hali hazırda 3G servisi sağlamak için zaten Nokia’nın hizmetlerini kullanıyor. Böylelikle ülkenin tamamına altyapının tek bir yerden gitmesi sağlanacak.

BT’nin CEO’su Philip Jansen anlaşma ile ilgili yaptığı açıklamada, “Nokia ile olan başarılı ilişkimizin bir sonraki aşamasıyla, müşterilerimiz için göz çarpan deneyimler sunmak için sabit ve mobil ağların dağıtımına liderlik etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ulusal güvenlik gerekçesiyle alınan bu karar ile BT ve Huawei’nin 2005 yılına dayanan güçlü ilişkisini sona erdirmiş oldu. BT, daha önce Huawei’yle sağlanan iletişimdeki en hassas nokta olan veri sağlama ve ses hizmetleri konusunda bir başka İskandinav firması olan Ericsson ile çalışmıştı. 

BTEEHuaweinokiaNokia 5G anlaşması

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir