• Anasayfa
  • >
  • Otomobil
  • >
  • ‘İkinci el araç fiyatında yüzde 7’lik artış olacak’

‘İkinci el araç fiyatında yüzde 7’lik artış olacak’

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Araç kiralama ve 2. el araç sektörlerinde etkinlik gösteren Garenta ve ikinciyeni.com’un genel Müdürü buyruğa Ayyıldız, Covid-19 salgını vaktindeki sektörel gelişmeleri değerlendirdi.

Kiralama piyasasinin de koronavirüs salgınından menfi etkilendiğini belirten Ayyıldız, “Uçuş seferlerinin yapılamaması hasebiyle Hava meydanı şubelerindeki işlemlerde yüzde 68 düşüş yaşandı. Şehir içi şubelerde salgının evvel günlerinde tek yoğunluk gördük. Toplu taşıma veyahut ticari taksi kullanmak istemeyenler 15 gün, tek ay süreyle araç kiraladılar. Salgının evvel haftasında kent içi şubelerin işlem hacminde yüzde 10 artış dahi yaşandı, ama bu erken itibarı ile kent içi şubelerinde de yüzde 50’lik tek daralma görüyoruz” dedi.

‘CİROMUZUN YÜZDE 25’İNE ULAŞTI’

Araç paylaşımı modellerinin bu dönemde mühim tek ulaşım ihtiyacını giderdiğini belirten Ayyıldız, “Bu dönemde, toplu taşıma veyahut ticari taksi kullanmak istemeyenler araç paylaşım hizmetimiz MOOV by Garenta’yı seçenek etti. Mayıs başı itibarı ile kiralama sayılarına baktığımızda, sokağa çıkma yasağı var olan günler dikkate alınmadığında kiralama oranının arttığını söyleyebiliriz. 11 Mayıs Pazartesi bugünü bu vakte civarindan gerçekleştirdiğimiz maksimum hafta içi bugünü kiralama hacmine ulaştık. Covid-19 salgını, ulaşım tercihlerinde paylaşımlı araçların ehemmiyetini gösterdi. Salgın sonrasındaki tertemiz normal dönemle birlikte paylaşımlı araçlara var olan bu alakanın dahada da artacağını düşünüyorum” diye konuştu.

MOOV by Garenta’yı İstanbul ve İzmir’de büyüyeceklerini bildiren Ayyıldız, “Sistemdeki araç sayısını artıracağız, ama başka kentlere şuan amaciyla girmeyeceğiz. MOOV’un toplaminda ciromuz içindeki hissesi yüzde 25 seviyelerine geldi” dedi.

PAZARIN BÜYÜKLÜĞÜ SALGINA BAĞLI

Son iki senedir daralan ve sene evvel iki ayında büyüme sinyalleri veren sıfır oto pazarının Covid-19 salgınıyla birlikte tekrar daralma eğilimi gösterdiğini belirten buyruğa Ayyıldız, “Sıfır oto pazarında tek stok meselesi vardı. Şimdi tek de bunun için salgın hasebiyle üretimin durması, tedarik sürecinin zorlanması ve döviz kurunun yükselmesi eklendi. İkinci el otomobil sektöründe ise sene evvel üç ayında iki milyon 143 bin adet 2. el oto ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti. İkinci el oto ve hafif ticari araç pazarının senesi perişan senaryoda 5.5 milyon adet, iyi senaryoda 8 milyon adet satışla kapatmasını bekliyoruz” görüşünü paylaştı.

Ayyıldız, salgının tesirini yitirmesi seklinde sıfır araç satışlarının sene nihayetinde 550 bin adetleri yakalayabileceğini, ama asama ayni ritimde devam ederse pazarın 400 bin adedin altında kalabileceğini kaydetti.

’20 BİN ADET ARAÇ SATMAK İSTİYORUZ’

Ayyıldız, 2. el araç fiyatlarında artış beklediklerini de söyleyerek, “Mart ayının 2. yarısından Nisan ayının evvel 10 hergün dönemine civarindan 2. el araç ücretleri takriben yüzde 10 düştü. Nisan ayının 2. yarısından bugüne civarindan baktığımızda ise fiyatlarda yüzde 10 artış gördük. İkinci el araç fiyatlarında döviz kuru direk etkili. Kurun çok izlediği dönemlerde 2. el ücretleri artış gösteriyor. Kur nihayet vakitte hızlı yükseldi, kurda da hatri sayilir büyüklükte farklıklar olmazsa ani çok ay içinde 2. el araç fiyatlarında vasati yüzde 7’lik tek ücret artışı dahada bekliyoruz” şeklinde konuştu.

2020 seneninde ikinciyeni.com üzerinden açık arttırmaya çıkan araçlara 900 bine yakın öneri geldiğini belirten Ayyıldız, sene evvel dört ayında 7 bin adet satış gerçekleştirdiklerini ve sene sonuna civarindan 20 bin adet satış hedefine erişmek istediklerini belirtti. Ayyıldız ayrıca, sene nihayetinde 15 bin konsinye araç satışı amaçlari olduğunu da sözlerine ekledi.

KORONAVİRÜS nihayet DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir