• Anasayfa
  • >
  • Medya
  • >
  • İlber Ortaylı’dan tartışma yaratan sığınmacı yorumu: Türkiye’nin Afganlara ihtiyacı var-haberi

İlber Ortaylı’dan tartışma yaratan sığınmacı yorumu: Türkiye’nin Afganlara ihtiyacı var-haberi

  • 11 Days ago
  • 0

Taliban’ın Afganistan’daki idaresi denetim altına almasından dolayı Türkiye’ye gelen Afgan sayısında gözle görülür tek artış yaşandı. Habertürk kanalında Fatih Ortaylı’nın sunduğu Teke tek programına konuk var olan meşhur tarihçi İlber Ortaylı da gündemin en mühim maddelerinden biri var olan sığınmacılar ile alakalı çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

“AFGANLILAR BİR İHTİYACI DOLDURUYOR”

Türkiye’nin hızlı tek şekilde geliştiğini ve endüstri ülkesi haline geldiğine dikkat çeken Ortaylı, endüstri ülkelerinde köylülerin köyde durmadığını dile getirerek artık ülkemizde ekecek ve biçecek kişi kalmadığını söyledi.

“İNSANLIK İÇİN DEĞİL, İHTİYACIMIZ OLDUĞU İÇİN ALIYORUZ”

Afganlıların ise bu ihtiyacı doldurduğunu söyleyen Ortaylı, şu ifadeleri kullandı:

“Ziraat yapıyorlar. Bedenen çalışıyorlar, çalışkandır onlar. Buldu mu yeri çalışır, bulmadığında da çalışır. Şimdi dahada çok gelecek, açlık var çünkü. üç senedir yağmur görmediler. Hiçbir tarım desteği mevzubahis da değil. Allah’la kalmışlar o dağlarla kaplı yayla bölgede. dahada da gelecek. İnsanlık amaciyla mi alıyoruz? Hayır sırf insanlık amaciyla değil, gereksinim var. Bu civarindan açık.”

“KÖYLÜLERİN HEPSİ MEMNUN, AFGANLARA İHTİYAÇ VAR”

Bu sözler üstüne Fatih Altaylı ise “Sen Afganlara Türkiye’de gereksinim olduğunu düşünüyorsun” yorumunda bulundu. Ortaylı ise şu ifadelerle ayni ritimde devam etti:

“Evet, git köylülere sor. Hepsi memnun, bendeniz hiç şikayetçi olanı görmedim. Batıda da doğuda da. Bu çok mühim tek şey. Türk ziraatının mühim ihmallerden ve yanlış politikalardan dolayı mühim problemleri olacak. Kuraklığa giriyoruz biz şimdi. Köylülerin köyü ekmeleri amaciyla Ne yazık ki Afganlılara ihtiyacı var.”

önceki haber «

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir