İlk yerli yer gözlem uydusu İmece uzaya fırlatılacak!

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Türkiye’de çalışmaları bir süredir devam eden ve Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusunun gelecek yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.  Türkiye’nin yer gözlem uydusu İmece için sona geliniyor.

27 Mayıs’ta ilk uçuş denemesi kötü hava koşulları nedeniyle iptal eden SpaceX’in ilk astronotlu Falcon 9 uçuşu da 30 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşmişti.

Yer gözlem uydusu İmece gelecek yıl uzaya gidiyor

Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu için son montajlar yapıldı. Son montajları ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapıldı.

Yer gozlem uydusu İmece-02

Yerli ve milli çabaların sonuçları yavaş yavaş alınıyor. Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A ile Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece’nin üretimindeki son durum yapılan toplantıda değerlendirildi. Son durumun değerlendirildiği toplantının en önemli kararı kesinlikle İmece’nin gelecek yıl uzaya gönderilecek olması.

Twitter üzerinden de İmece’nin kısaca anlatıldığı bilgiler paylaşıldı. Yusuf Akbaba’nın yaptığı Twitter paylaşımı da şu şekilde detaylar içeriyor:

”Yüksek yerlilik oranına sahip, @tubitakuzay tarafından geliştirilen ilk yerli metre altı çözünürlükte görüntüleme uydusu İMECE 2021’de uzayda olacak. İMECE Türk güvenlik güçlerinin keşif kabiliyetini büyük ölçüde artıracak. Sivil alanlara da hizmet verebilecek.” deniyor.

Yer gözlem uydusu İmece’nin, Türkiye’nin sivil ve askeri yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanmasına yönelik adımların bir gerekliliği olarak karşımıza çıkıyor. İlerleyen günlerde İmece hakkında detaylı bilgilerin gelmesi bekleniyor.

ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusuilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu imeceimeceimece uydusuimece uydusu uzaya gönderilecekYer gözlem uydusu İmeceYer gözlem uydusu İmece türkiyeyerli Yer gözlem uydusu İmece

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir