iPhone tedarikçisinden çip krizi açıklaması-haberi

  • 5 Months ago
  • 0

Apple’ın iPhone tedarikçilerinden olan Foxconn, tüm dünyada etkili olan çip kıtlığı sorununun geleceğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Şirket söz konusu sıkıntıyla ilgili olumsuz konuştu.

Otomotivden akıllı telefona birçok sektörü etkileyen çip tedarik sorunu için konuşan Foxconn, mevcut sorunun 2021’in geri kalanında daha da kötüleşmesini söyledi. Apple ve Samsung gibi teknoloji devlerinin siparişlerinde gecikmeler yaşandığını ifade eden üretici, bazı parçaların siparişlerinin 2022’de ancak tamamlanacağını belirtti.

Foxconn çip kıtlığı konusunda COVID vakalarını sorumlu tuttu

Bloomberg‘in haberine göre şirket yılın ikinci yarısındaki bileşen eksikliklerinin ilk yarıdakine kıyasla daha kötü olacağını söyledi. Ayrıca Foxconn Başkanı Young Liu da, sorunda Hindistan’da yaşanan COVID vakalarının hatırı sayılır bir etkisi olduğunu vurguladı. Yayınlanan raporlar da Hindistan’daki iPhone 12 parçaları üretiminin enfekte işçiler ayrıldıktan sonra yüzde 50 oranında azaldığını ortaya koydu.

foxconn-cip-kitligi-icin-karamsar-konustu

Apple tedarik zincirinin genişliği nedeniyle çip kıtlığından fazla etkilenmemiş görünüyor. Ancak diğer akıllı telefon üreticileri bu kadar şanslı değil. Kısa süre önce Samsung, tedarik sorunu nedeniyle yeni Galaxy Note‘un lansmanını iptal etmek durumunda kaldı.

Apple’ın montaj ortağı ve aynı zamanda iPhone üreticisi olan Foxconn ise, 2021’in ikinci çeyreğinde 1 milyar dolarlık gelir elde etti. Söz konusu bu rakam analistlerin tahminlerini bir hayli aşarken, şirket sektörü etkileyen parça kıtlığı nedeniyle gelirlerinde belirgin bir azalma bekliyor.

Appleçip kıtlığıfoxconn çip kıtlığıiPhone

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir