İstanbul’da AVM’ler için yeni kurallar açıklandı!

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

11 Mayıs’da açılmasına belirli kurallar içerisinde izin verilen AVM’ler için yeni açıklama yapıldı. Oluşan kuyruklar ve sosyal mesafe kurallarının hiçe sayılması üzerine İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi yeni kuralları açıkladı.

İstanbul’da AVM’ler için yeni kurallar açıklandı!

İstanbul’da 11 Mayıs günü açılış yapan AVM’ler önünde uzun kuyruklar oluşunca yetkililer harekete geçti. İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, önceki akşam Vali Yardımcısı Cemalettin Özdemir başkanlığında toplanarak İstanbul’daki AVM’lerde uyulması gereken kuralları belirledi. İşte AVM’ler için yeni kurallar:

Havalandırmaya dair kurallar:

– AVM’lerin havalandırma sistemlerinde kesinlikle iç ortam havası kullanılmayacak, havalandırma işlemi yüzde 100 dış ortam havasıyla sağlanacak.

– AVM’lerin giriş kapılarındaki havalandırma perdeleri kesinlikle çalıştırılmayacak. Merkezi havalandırma sistemleri dışında klima sistemleri kullanılmayacak.

– Personelin yemekleri kumanya şeklinde, tek kullanımlık malzemelerle dağıtılacak.

Restoranlara dair kurallar:

– AVM’lerdeki lokanta ve restoranlar gel-al veya paket servis hizmeti verebilecek. Yeme-içme katında sipariş vermek, almak için bekleyenler arasında 1 metre kuralı uygulanacak.

– Asansörlere sadece özel gereksinimi olan bireyler binebilecek. Bunlar arasındaki mesafe de 1 metrenin altında olmayacak.

Giriş çıkışlara yönelik kurallar:

– 1000 metrekarelik aktif müşteri kabul edebilecek bir AVM’ye aynı anda en fazla 100 müşteri alınabilecek. Her bir AVM’nin ve içindeki mağazaların aynı anda alabileceği müşteri sayısı tebliğ edilecek.

– AVM’ye giriş-çıkışlarda müşterilerin karşılıklı temasını engellemek için tedbir alınacak, mümkün olduğunca tek yönden giriş, tek yönden çıkış yapılacak.

Bu kurallara ek olarak kurallara uymayan kişilere 3 bin 150 liraya kadar ceza kesilecek. İş yerlerine kesilecek ceza ise ciro oranından belirlenecek. AVM’lerin denetimlerini ise kaymakamlıklar tarafından oluşturulan ekipler gerçekleştirecek.

avm’ler için yeni kurallaristanbul avm yeni kurallar

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir