Lise öğrencisinden coronaya karşı müthiş keşif

  • 11 Months ago
  • 0

Anika Chebrolu’nun ilmi keşfi, ona 2020 toy bilim İnsanı Yarışması’nda “ABD’nin başlıca toy bilim insanı” unvanını ve 25 bin dolar mükafat kazanç armağanı kazandırdı.

BBC Türkçe’de bulunan habere göre, 10-14 yaşında olan toy bilim insanları katıldıkları yarışmada, hergün sorunlara geliştirdikleri çözümleri kısa tek videoyla sunuyorlar. Peki, bulgu net neydi ve bunu nasıl başardı?

DİKENDEKİ PROTEİN

SARS-CoV-2, Başka bir deyişle Covid-19’a yollar açan virüsün çevrenini saran tek hale, tek tür taç var ve corona virüsü isimi (corona Latince taç demek) buradan geliyor.

Bu tacın üzerinde diken şeklinde tek protein, S proteini var. Bu protein, enfekte etmek amaciyla hücrelerimizin alıcılarına yapışıyor.

Bu nedenle, Covid-19’a karşı aşı geliştirmeye çalışan Bir hayli laboratuvar, virüsün hücrelerimize girebilmesini engellemek içi bu proteine saldırmayı seçenek etti.

Anika Chebrolu’nun araştırmasının temelinde de virüsteki bu mühim protein var.

Buluşunu açıklama eden Cheprolu “Virüsteki S proteinine yapışabilen ve potansiyel olarak şeklini ve fonksiyonunu değiştirebilecek tek molekül keşfettim” dedi.

Chebrolu, bunun da virüsün kendisini insan hücrelerine yapıştırmasını önleyebileceğini ve böylelikle bedendeki enfeksiyonu azaltabileceğini veyahut rehabilitasyon edebileceğini de ekledi.

Genç bilim insanı buluşunu pc ortamında (in silico), çeşitli yazılım araçlarını kullanan tek pc simülasyonuyla yaptı.

Emilimleri, dağılımları, metabolizmaları, boşaltımları da dahil (ADME) milyonlarca minik molekülün özelliklerini inceledi.

Bu çalışmanın ardından, Anika Chebrolu SARS-CoV-2 virüsündeki S proteinine karşı en iyi farmakolojik ve ilmi hizmete giren molekülü belirledi. Bu da dahada ardindan hastalığın faal Rehabilitasyonu amaciyla potansiyel tek ilaca dönüştürülebilir.

Anika Chebrolu / Twitter

CHEBROLU’NUN ARAŞTIRMALARI

Anika Chebrolu, corona virüsü haberleri manşetlere çıkmadan evvel Frisco’daki Nelson Ortaokulu’nda başladı.

Chebrolu “Birkaç sene evvel tek mektep projesi amaciyla 1918 İspanyol Gribi salgınını araştırmıştım ve virüsler ile ilaç keşiflerine hatri sayilir büyüklükte tek alaka duymaya başladım” ifadesini kullandı. Bu araştırmayı yaparken in-silico metedolojisini öğrendi.

Chebrolu “Hastalıkla ugras amaciyla potansiyel ilaç benzeyen molekülleri pc modellemesiyle tespit edip, geliştirebileceğimizi öğrenince çok şaşırmıştım” dedi. Anika Covid-19 salgını başladığında aynı yöntemi, grip virüsündeki hemaglutinin proteinine yapışabilecek tek molekül saptamaya çalışıyordu.

“Salgınları, virüsleri ve ilaçları bu civarindan çok inceledikten sonra, hakikat tek salgın yaşadıığımızı düşünmek çılgıncaydı” diyen, Salgının ağırlığını ve tek seneden kısa müddette dünyaya vurduğu hatri sayilir büyüklükte darbeyi düşünen Anika, 3M şirketinde çalışan bilim insanı hocası Mahfuza Ali’nin yardımıyla, projesini değiştirdi ve SARS-Cov-2 virüsündeki S proteinini amaç aldı.

28 Ekim itibariyle Covid-19 hayat genelinde 1,1 milyondan çok kişinin hayatına esya oldu. 226 binden çok kişiyle, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dünyanın maksimum ölü sayısına sahip.

“DAHA çok ÇALIŞMA GEREK”

Uzmanlar, Anika Chebrolu’nun buluşunu memnuniyetle karşılamakla birlikte, bu molekülün Covid-19’u rehabilitasyon edip etmeyeceğini görmek amaciyla dahada çok çalışma yapılması gerektiğini söylüyor.

Columbia Üniversitesi halk sıhhati Bölümü’nden virolog Angela Rasmussen “Anika Chebrolu’nun bu araştırmayı yapmasının müthiş olduğunu düşünüyorum ve çalışması eğitim düzeyine mukayese et netlikle alici ve karmaşık. Hiç şüphesiz müthiş tek bilim insanı olma potansiyeli var” dedi.

Ancak Rasmussen “Bu stratejinin rehabilitasyon potansiyeli var olan maddeleri tespit etmekte iyi olduğunu, ama bu saptadıkları molekülün hakikat şartlarda virüsün girişine veyahut çoğalması üzerinde tek tesiri olduğu veyahut S proteinine yapıştığı fikrini destekleyen deneysel tek veri yok. Moleküllerin antiviral Rehabilitasyonu potansiyelini dahada iyi karakterize edebilmek amaciyla laboratuar çalışmaları gerek.” diye de ekledi.

“SORU SORMAYI HİÇ UNUTMAYIN VE KENDİNİZE İNANIN”

Anika, yarışmadan aldığı mükafat parasını nereye yatıracağına değin somut Tasarıları olduğunu iletti ve “25 bin doları araştırmalarıma ayni ritimde devam etmek ve kâr emeli gütmeyen kuruluşumu AcedemyAid’i destek vermek amaciyla kullanacağım. Kuruluş, istek ettikleri kariyerleri veyahut fırsatları kovalamalarına muavin olmak için, ihtiyaci var olan çocuklara malzeme ve ekipman sağlıyor. Kalanını da üniversite eğitimime ayıracağım” ifadesini kullandı.

Bilimle ilgilenebilecek başka gençlere ne söyleyeceği sorulduğunda ise, hep meraklı olmaları tavsiyesinde bulundu:

* Sual sormayı hiç unutmayın ve kendinize inanın. Karşılaştığınız bütün fırsatlardan en iyi şekilde istifade etmeye bakın. Nereye geleceğinizi bilemezsiniz.

İlginizi ÇekebilirBilim heyeti üyesi: Corona virüsü hastalarında aspirin kullanıyoruzBilim heyeti üyesi: Corona virüsü hastalarında aspirin kullanıyoruz İlginizi ÇekebilirCoronaya yakalandı, kavgalı olduğu komşusuna tükürdüCoronaya yakalandı, kavgalı olduğu komşusuna tükürdü

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir