Macbook ekranı kırılabilir! Apple’dan önemli uyarı!

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Son yıllarda veri gizliliğine karşı aldığımız önlemler artmaya devam ediyor. Bu önlemlerden birisi de dizüstü bilgisayarların kameralarını bant veya bunun için üretilen kapaklı aksesuarlar ile kapatmak. Sorun şu ki ne kadar ince olursa olsun, dizüstü ekranları aksesuar takılacağı göz önünde bulundurularak tasarlanmadı.

Ekranda kamera için bir aksesuar varken kapağı kapatmak kırılmasına neden olabiliyor. Özellikle hızlı bir şekilde kapak kapatıldığında bu risk oldukça artıyor. Mağduriyetler artmış gibi görünüyor, zira Apple internet sitesine bir uyarı ekledi.

Macbook ekranı için kamera kapağı uyarısı!

Apple’ın yaşanan mağduriyetler sonrasında yayınladığı uyarı şu şekilde;

Dizüstü bilgisayarınızı kamera kapağı takılı şekilde kapatırsanız, ekran ve klavye arasındaki boşluk etkinlendiği için ekranınıza zarar verebilirsiniz. Kamerayı kapatmak ortam ışığı sensörünü de etkileyebilir ve bu nedenle otomatik parlaklık ve True Ton gibi özellikler düzgün çalışmayabilir. Kapak yerine, etkin olup olmadığını görmek için kamera gösterge ışığını kullanın ve Sistem Tercihleri‘nde hangi uygulamaların kameranızı kullanabileceğine karar verin.

Macbook ekranı için kamera kapağı uyarısı!

Bu şekilde zarar gören ekranlar AppleCare+ kapsamında onarılıyor olsa da, FaceTime kamerada aksesuara gerek olmadığı Apple tarafından vurgulanıyor. Kameranın gizlilik göz önünde bulundurularak tasarlandığını dile getiren Apple, kamera etkin haldeyken yeşil ışığın yandığını söylüyor.

Bu sayede arka planda bir uygulama kamerayı kullanmaya başladığında, yeşil bildirim ışığı sayesinde durumun farkına varabiliyorsunuz. Kapak kullanmak zorundaysanız, Apple’ın önerileri şu şekilde;

–  Kamera kapağının ortalama bir yazıcı kağıdından (0,1 mm) daha kalın olmadığından emin olun.
–  Yapışkan kalıntı bırakan bir kamera kapağı kullanmaktan kaçının.
–  0,1 mm’den kalın bir kamera kapağı takarsanız, bilgisayarınızı kapatmadan önce kamera kapağını çıkarın.

Macbook ekranı üzerinde herhangi bir aksesuar bulunduruyor musunuz?

Applekamera kapağımacbookmacbook ekranı

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir