Marka tarihinin ilk elektrikli modeli

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Maserati, uzunca vakittir beklenen Ghibli Hybrid’i hayat çapında düzen eden online tek lansmanla tanıttı. Pazara sunulduğu 2013 yılından bu yana 100 bin adedin üzerinde üretilen Ghibli’nin hibrit versiyonu, Maserati tarihininin evvel elektrikli modeli olacak. Maserati’nin elektrifikasyon temelli tertemiz oto imalatı stratejisinin evvel örneği var olan Ghibli Hybrid, Eylül ayından bu yana Torino’da bulunan Avvocato Giovanni Agnelli Fabrikası’nda üretilmeye başlanacak.

Ghibli Hybrid, Centro Stile Maserati (Maserati Tasarım Merkezi) tarafından tasarim edildi. Ghibli Hybrid’in tasarımında; hibrit teknolojili araçların temsil ettiği tertemiz dünyayı tanımlayan mavi renk göze çarpıyor, kapı kolları ve çamurluklarda ise krom detaylar yer alıyor.

Arka kisimda marka kimliğinin tek parçası var olan ve geçmişte üretilen konsept otomobillerden 3200 GT ve Alfieri’de bulunan “Bumerang” tasarımlı stop lambası dikkat çekiyor. İç mekanda ise mavi renk koltukların işlemeli dikişlerinde göze çarparken, üç dişli mızrak da yer başlıklarında, kapı döşemelerinde ve gösterge panelinde aracın Maserati karakterini vurguluyor.

Kullanılan hibrit teknoloji, devinim halindeyken otomobilin biriktirdiği kinetik enerjiden kullanarak onu art kazanıyor; yavaşlama ve frenleme esnasında akım enerjisine dönüştürüp aküye depoluyor. Ghibli Hybrid’de bulunan sıralı dört silindirli 2.0 litre hacimli turbo benzinli motor, yavaşlama ve fren hatıranda kinetik enerjiyi akım enerjisine dönüştürerek enerji art kazanımı sağlayan 48 Volt beslemeli elektrikli sistem ile destekleniyor. Maserati’nin 48 Volt hibrit sistemi; BSG (kayış marş jeneratörü), batarya, eBooster ve tek adet DC/DC dönüştürücü olmak üzere dört anne bileşenden oluşuyor.

Ghibli Hybrid; çok silindirli tek motorun gaz tepkilerini, dizel motorun asagi devirdeki çok çekiş gücünü ve de keyifli tek sürüşü aynı potada birleştiriyor. 1.500 d/d’da 450 Nm tork üreten 330 HP gücündeki motor, tertemiz Ghibli Hybrid’e Yalnızca 5,7 saniyede 100 km’ye ulaşma ve 255 km/s maksimum hıza ulaşma imkanını tanıyor.

Yeni Ghibli Hybrid, bütün tertemiz Maserati modellerinin elektrifikasyonuna baz alinarak tasarının evvel adımını temsil ediyor. Markanın evvel Tamamiyle elektrikli otomobilleri, 2021'de sunulacak tertemiz GranTurismo ve GranCabrio olacak.

dizel hayat hibrit oto Tasarım Teknoloji Torino
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir