Microsoft yıllar sonra haksız olduğunu itiraf etti

  • admin
  • 2 Years ago
  • 0

Microsoft açık kaynak kodlu yazılımlar ile ilgili dikkat çeken bir açıklama ile gündeme geldi. Kısa bir süre önce Microsoft başkanı olarak görevini devam ettiren Brad Smith tarafından yapılan açıklamalar, Microsoft’un yıllar sonra hakısz zolduğunu kabul ettiği yönündeki detayları kapsıyor.

Microsoft açık kaynak kodlu yazılım hakkında yanıldı

Microsoft’un başkan koltuğunda oturan Brad Smith, katıldığı bir etkinlikte dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Şirketin geçmişte açık kaynak kodlu yazılımlar hakkındaki düşüncelerinde yanıldığını, ancak iyi yönden bakıldığında bu tutumun değiştirilebilir olduğuna dikkat çekti.

microsoft açık kaynak

Hatırlatmak gerekirse Microsoft açık kaynak yazılım ile Linux konusunda sık sık gündeme geliyordu. Özellikle de 2001 yılında eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer tarafından Linux’a karşı ifade edilmiş oldukça suçlayıcı ifadeler bulunuyordu. Bu süreçte 25 yıldan fazladır Microsoft’un avukatlığını yapan Brad Smith, söz konusu bu Windows ve Linux mücadelesinde de önemli bir isimdi. Nitekim şimdi Brad Smith’in bu açıklamaları, Microsoft tarafındaki düşünce değişikliğini en net ifade eden gelişmelerden bir tanesi oldu.

Apple hiç beklenmedik bir cezayla karşı karşıya

Apple hiç beklenmedik bir cezayla karşı karşıya

Apple kullanıcı verileri ile ilgili yasalar gereği yeni açmaya başladığı ve önlem aldığı Apple Store’lardan dolayı ceza alabilir!

Şu anda Microsoft’un açık kaynak yazılım konusunda en büyük destekçi isim olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Bu destek konusunda Facebook, Docker, Google ve Apache gibi isimleri geride bıraktı. Microsoft’un PowerShell ve Visual Studio Code gibi yazılımlarını açık kaynak olarak açması, yine söz konuu bu mücadelenin oldukça farklı bir noktaya geldiğini gösteriyor.

açık kaynaklinuxmicrosoftwindows ve linux

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir