Milli elektrikli tren için tarih belli oldu!

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Şubat ayında ulusal elektrikli şimendifer ile alakalı nihayet vaziyeti paylaşan endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 29 Mayıs’ta raylara ineceğini ve testlerin başlayacağını duyurmuştu. Ancak, salgın hasebiyle gecikmeler yaşandı.

Sakarya’da üretilen ulusal treni inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “29 Haziran’da tekrar buraya geleceğiz bütün arkadaşlarımız ile birlikte fabrika testlerine başlayacağız. Bunun devamında 30 Ağustos’ta tek merasim yapıp ray testlerine ve yollar testlerini yapmaya başlayacağız. Akabinde de bu sene içinde de işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız“ ifadelerini kullandı.

Milli elektrikli şimendifer amaciyla test tarihi açıklandı!

160 kilometre hıza ulaşabilen Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi – TÜVASAŞ tarafından üretilen şimendifer amaciyla hazırlıklar yıllar öncesinden başladı. 2013 yılındaki kararla ulusal elektrikli şimendifer setlerini üretmek amaciyla görevlendirilen TÜVASAŞ, senede 240 adet alüminyum gövdeli araç üretmek amaciyla hazır vaziyete geldi.

Bakan Karaismailoğlu izahlarına şu şekilde ayni ritimde devam etti;

“Ülkemiz için, Sakarya amaciyla çok mühim tek gündemin arifesindeyiz. İlk kez ülkemizde türk mali ve ulusal elektrikli şimendifer setinin nihayet aşamalarına şahitlik ediyoruz. İnşallah en kısa vakitte raylara indirip testlere başlayıp yolcu taşıyacağız. Proje kapsamında evvel asagi yapıyı kurduk. Trenimizin alüminyum beden üretim, boyama, kumlama tesisleri 2019 seneninde devreye alındı. ulusal Elektrikli şimendifer setlerimizin işletme hızı 160 kilometre. Ayrı olarak saatte 225 kilometre hıza ulaşabilecek ve yurttaşa konforlu ulaşım hizmeti sağlayacak türk mali hızlı şimendifer amaciyla çalışmalarımız çok hızlı tek şekilde ayni ritimde devam ediyor.

AR-GE’deki toy arkadaşlarımız bu konuya odaklandılar. Tedarikçilerimiz yerlidir. ulusal trenimiz sanayimizin gelişmesinde lokomotif görevi üstlenmiştir. tertemiz trenimizde yolcu güvenliği ve konforu önceliği var. tek setin toplaminda yer sayısı 324’tür. Bunların ikisini Özürlü yolcularımız amaciyla ayırdık. Özürlü yolcular amaciyla hususi bölümlerde olacak trende. Güvenliği sağlama, otomatik durdurma, tam otomatik iklimlendirme ve kamera sistemleri ile donattık trenimizi. Maliyetlerimizi dahada da aşağı çekmek amaciyla çalışmalarımız ayni ritimde devam ediyor” dedi.

elektrikli trenmilli elektrikli tren

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir