Motorlu taşıtlarda ileri güvenlik dönemi başlıyor

  • admin
  • 2 Years ago
  • 0

Yeni araçların güvenlik sistemleri ile alakalı tertemiz tek asama başlıyor. Resmi Gazete’de yayınlanan tertemiz güvenlik yönetmeliğinde, motorlu araçlarda mecburi vaziyete istikbal güvenlik sistemleri tanımlandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Motorlu otomobiller ve Römorklar ile Bunlar İçin Tasarlanan Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerin genel Güvenliği ve Korunmasız yolu Kullanıcılarının ve Yolcuların savunması ile Tip Onayı Yönetmeliği’ne göre, motorlu araçların bütün kategorileri için, akıllı hız desteği, içki kilidi kurulum ön hazırlığı, sürücü dalgınlık ve dikkat uyarısı, gelişmiş sürücü dikkat dağınıklığı uyarısı, aciliyetli duruş sinyali, art manevrada algılaması ve olay veri kaydedicisi bulundurma mecburi vaziyete gelecek.

Söz konusu güvenlik sistemleri Temmuz 2022’den bu yana tertemiz araçlarda mecburi vaziyete gelecek.

ARAÇ HAKKINDAKİ TÜM BİLGİLERİ TOPLAYACAK

Bir çarpışmadan kısa tek vakit önce, çarpışma esnasında ve derhal sonraki süreye göre kaydetme ve gizleme kabiliyetine sahip var olan olay veri kaydedicisindeki verilerin, aracın yoldaki hızını, frenlemesini, konumunu ve devrilmesini (yana yatma-devrilme durumunu),bütün güvenlik sistemlerinin aktivasyonunun vaziyetini ve oranını, 112 tabanlı araç içi aciliyetli çağrı sistemi, fren aktivasyonu ve araca monte etkin güvenlik ve talihsiz kaza tedbire sistemlerinin alakalı giriş parametrelerini, çok doğruluk ve verinin sürdürülebilirliğini sağlayacak şekilde içereceği de bildirildi.

Ayrıca, olay veri kaydedicilerinin dönem dışı bırakılamayacağı ve kapalı dönem tek sistemde çalışacağı aktarıldı.

Yönetmelikte bahsi geçen sistemlerin ayrıntılı tanımları da Resmi Gazete’de yer aldı.

– Akıllı hız desteği: Özel ve ahenk gösteren art bildirimler sağlayarak sürücünün yollar ortamına ahenk gösteren hızı savunmasına muavin var olan sistemi.

– içki kilidi kurulum ön hazırlığı: Motorlu araçlarda satış sonrası içki kilitleme cihazlarının takılmasını kolaylaştıran standart tek arayüzü.

– Gelişmiş sürücü dikkat dağınıklığı uyarısı: Sürücünün trafik vaziyetine dikkat etmeye ayni ritimde devam etmesine muavin var olan ve dikkati dağıldığında sürücüyü uyaran sistemi.

– art manevrada algılama: art manevra esnasında evvela çarpmayı engellemek emeliyle sürücünün aracın arkasındaki insanların ve nesnelerin varlığından farkında olmasını sağlayan sistemi.

– Sürücü dalgınlık ve dikkat uyarısı: araç sistemleri analizi yoluyla sürücünün uyanıklığını değerlendiren ve gerektiğinde sürücüyü uyaran sistemi,

– aciliyetli duruş sinyali: Aracın arkasındaki başka yollar kullanıcılarına, araca olabilitesi çok yollar koşullarına göre çok tek geciktirme kuvveti (frenleme gibi) uygulandığını belirten ışıklı ikaz fonksiyonunu.

– olay veri kaydedicisi: Çarpışmadan derhal önce, çarpışma esnasında ve derhal sonrasında çarpışmanın ağırbaşlı parametrelerini ve bilgilerini Yalnızca kaydetme ve depolama emeliyle kullanılan sistemi.

KORONAVİRÜS nihayet DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir