• Anasayfa
  • >
  • Otomotiv
  • >
  • MTV ödemeleri ne zaman yapılacak? Hangi araç kaç para MTV ödeyecek?

MTV ödemeleri ne zaman yapılacak? Hangi araç kaç para MTV ödeyecek?

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Araç sahipleri, MTV 2. taksit ödemelerinin yapılmaya başlandığı Temmuz ayı ile birlikte kaç kazanç ödeyeceklerini araştırıyor. İki taksitte ödenen MTV ödemeleri, bu ay sonuna civarindan yatırılması gerekiyor. Peki, hangi araç kaç kazanç MTV ödeyecek? İşte ayrıntılar…

MTV ÖDEME İÇİN nihayet TARİH NE ZAMAN?

MTV ödemesi amaciyla nihayet tarih 31 Temmuz 2020 olacak. Ödemeler yönetim ve bankalar aracılığıyla tamamlanacak.

MTV HESAPLAMASI ne türlü YAPILIR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında aracın türü, yaşı ve motor hacmi önem taşıyor. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi meblağı farklık gösteriyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi, oto ve motosikletlerin yaşı ve silindir hacmine göre, otobüslerin yaşı ve oturma kapasitesine göre belirleniyor. Kamyon ve kamyonetlerde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplaminda ağırlığı göz önünde bulundurularak MTV meblağı hesaplanıyor. Bu veriler ışığında evvel 6 ayda ve 2. 6 ayda ödenecek meblağ bilgilerine ulaşabilirsiniz.

İşte tek ocakta 2018 tarihinden ardindan trafiğe tescili yapılan araçların motorlu taşıtlar vergileri

1 ocakta 2018 tarihinden evvel trafiğe tescili yapılan araçların MTV oranları

MTV NEDİR?

Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV, motorlu kara taşıtlarının doğaya salmış olduğu emisyon oranına, aracın yaşı ve yer sayısına göre istikbal İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafında her sene (bankalar heyeti kararı olmaması durumunda) tekrar değerleme oranına göre tutarları için tek taşıt vergisidir.

Bu belirleme ölçütleri arasında vergiye en çok tesiri var olan emisyon oranıdır. Emisyon oranı ise motorun silindir hacmi (motor gücü) ile doğru orantılı olarak azalıp, artar. bu yüzden motor gücü düşük var olan otomobiller dahada az vergi öder.

MTV ÖDEMESİ ne türlü YAPILIR?

– MTV yönünden mükellefiyet kaydının bulunduğu veyahut MTV’yi tahsile görevli başka Vergi Dairesi müdürlüklerine başvurarak vergi ödenebilir.

– Anlaşmalı bankaların web bankacılığını kullanarak veyahut banka şubelerine başvurarak tediye yapılabilir.

– gib.gov.tr’de bulunan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümüne 02:00 – 22:00 saatleri arasında giriş yaparak kredi kartı ve banka kartı ile tediye yapılabiliyor.

– GİB Mobil uygulamasını (IOS ve Android) kullanarak da tediye mümkün.

Android banka web iOS oto kazanç Temmuz ayı
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir