NASA’dan yüze dokunmayı engellemeye yönelik kolye

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Birçok şirket üretim bandını değiştirerek Corona virüsü sürecinin daha kolay atlatılması için adımlar attı. Benzer bir hamle de NASA’dan geldi. NASA, Corona virüsü salgını kapsamında insanların ellerini yüzlerine götürmesini engelleyecek bir kolye ortaya çıkarttı. Zaten mayıs ayında söz konusu kolye tasarımı için tanıtım fragmanı yayımlanmıştı. İşte şimdi NASA’nın yüze dokunmamayı hatırlatan kolyesi için bazı talimatlar yayımlandı.

NASA’nın yüze dokunmamayı hatırlatan kolyesi

3 Boyutlu yazıcı ile basılabilen ve açık kaynak kodu ile karşımıza çıkan bu kolye, takan kişinin elini yüzüne yaklaştırdığı noktada kişiyi uyarıyor. NASA’nın bu kolyesi sayesinde aslında yüzünüze daha az dokunuyor ve böylelikle daha az mikrop kapmış oluyorsunuz.

nasa'nın yüze dokunmamayı hatırlatan kolyesi

Pulse olarak adlandırılan bu kolye, NASA’nın Jet Propulsion Laboratory ile birlikte geliştirdiği bir projenin ürünü. Bu kolye kişilerin yüzlerine dokunmasını engelleyerek Corona virüsünün yayılmasını azaltmayı amaçlıyor.

Kolyede yerleşik bir yakınlık sensörü bulunuyor ve bu sensör, ellerin yüze yakınlaştığını algıladığı anda, titremeye başlıyor. Ellerin yüze yakınlaşmasıyla bu titreşimlerin şiddeti de artıyor.

GitHub üzerinden açık kaynaklı olarak paylaşılan kodların yanında bir de yapılması gereken talimatlar da yayımlandı. NASA‘nın ücretsiz bir şekilde kolyeyi paylaşmasının nedeni herkese kolay ve uygun fiyatlı bir şekilde ürünün ulaşabilmesi.

nasanasa kolyenasa’nın yüze dokunmamayı hatırlatan kolyesiyüze dokundurtmayan kolye

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir