Otomobil ve beyaz eşyaya IMEI numarası geliyor!

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

IMEI numarası denildiğinde yıllardır akıllara cep telefonları ve pasaport kaydı geliyor. Zira, yurt dışından satın alınan bir telefonun ülkemizde kullanılabilmesi için IMEI kaydı veya halk arasındaki adıyla pasaport kaydı yapılması gerekiyor. Bu konuda önemli bir düzenlemeye giden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – BTK, otomobil ve beyaz eşya için IMEI numarası dönemini başlatacak.

Otomobil IMEI numarası ile kayıt edilecek!

Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik” üzerinde yapılacak olan değişik kapsamında IMEI kaydının zorunlu olduğu alanlar genişletiliyor. Buna göre yurt dışından getirilen ve acil arama sistemine (S.O.S) sahip alan araçlarda IMEI numarasıyla kayıt edilecek.

Türkiye Gazetesi tarafından paylaşılan habere göre, bu düzenleme “yurt dışından kaçak otomobil getirmenin önüne geçmek” için yapılacak. Nesnelerin interneti yani IOT kapsamındaki cihazlarda bu düzenlemeden nasibini alıyor.

Bu kapsamda “ses haberleşmesi olmayan” ancak e-SIM üzerinden haberleşme sağlayabilen tüm ev eşyaları ve cihazların da IMEI kaydı mecburi olacak. Tabi, tüm bunların yukarıda belirttiğimiz gazete tarafından paylaşıldığını ve henüz resmi bir düzenlemenin yürürlüğe girmediğini belirtmek isteriz.

beyaz eşyabtkBTK imei kaydıIMEI kaydıIMEI numarasıotomobil

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir