Ozon tabakasında bulunan en büyük delik kapandı

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

Ozonosfer ya da ozon tabakası, Stratosferin üst bölümünde bulunan ve Güneş’ten gelen zarar veren ışınların yer yüzüne ulaşmasını engelleyen savunucu tek tabakadır.
Bu tabakanın zarar görmemesi oldukça önemlidir, çünkü Güneş’ten gelen UV-B ve UV-C ışınları nihayet derece ölümcüldür ve bu ışınların Dünya’ya ulaşması oldukça  tehlikelidir.
Dünya’dan salınan kimyasal gazlar hasebiyle ozon tabakasının devamlı olarak inceldiği biliniyordu.
ABD Ulusal umman ve Atmosfer İdaresi’nde araştırmacı Antara Banerjee’nin öncülüğündeki tek grup bilim insanı, geçtiğimiz günlerde ozon tabakasındaki incelmenin yavaşladığını alana çıkarmışlı.

EN BÜYÜK DELİK Tamamiyle KAPANDI
Kopernik Atmosfer rasat Servisi’nde çalışan bilim insanları, Arktik üzerinde oluşan en hatri sayilir büyüklükte ozon tabakası deliğinin Tamamiyle kapandığını açıkladı.
Geçtiğimiz mart ayında alana çıkan ve bilim insanlarını oldukça korkutan bu dev deliğin Tamamiyle kapanması, araştırmacıları da oldukça rahatlattı.
Ancak bu deliğin kapanmasındaki neden, koronavirüs hasebiyle azalan insan faaliyetleri değil. bilim insanları, stratosfer tabakasında alana gelen ısınma hasebiyle deliğin kapandığını söylüyor.
Instagram: @eshteknoloji

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir