Redmi Note 9 işlemcisi Helio G85’in tüm detayları!

  • admin
  • 2 Years ago
  • 0

Corona virüs pandemisi nedeniyle birçok ülkede sokağa çıkma yasağı bulunsa da, yeni teknolojilerin tanıtımları online olarak hız kesmeden devam ediyor. Redmi Note 9 lansmanında bizlere kendini biraz gösteren MediaTek Helio G85 işlemci tanıtıldı. İşte Helio G85 özellikleri ve tüm detayları!

Redmi Note 9 işlemcisi MediaTek Helio G85’in tüm detayları!

15 yıldan uzun süredir akıllı telefon işlemcileri üreten MediaTek yeni bir işlemci daha tanıttı. G serisinin bir parçası olan yeni işlemci Helio G85, oyun odaklı tasarlanmasıyla lanse edildi.

İşlemci, Perşembe günü duyurulan Redmi Note 9 ile karşımıza çıkmıştı. Redmi Note 9’un lansman etkinliğinde “Gündelik oyuncular için üretildi!” cümlesiyle lanse edilen işlemci Helio G85’in tüm detayları da bugün belli oldu.

2.0GHz‘e hıza kadar yükselebilen iki Cortex-A75 çekirdeği ve altı Cortex-A55 çekirdeği bulunan 2 6 çekirdek düzenlemesi ile birlikte gelen işlemci entegre Mali G52 GPU ile de 1000MHz’de çalışabiliyor. Şu an Cortex-A55’in çekirdeklerinin  saat hızları bilinmiyor.

Yeni işlemci MediaTek Helio G85 tanıtıldı! - ShiftDelete.Net(1)

4G(Cat-7DL, Cat-13UL) bağlantı desteğiyle gelen işlemci, WiFi 5 ve Bluetooth 5.0‘ı da barındırıyor. LPDDR3 olarak 4 GB RAM‘e kadar, LPDDR4X olarak ise 8 GB RAM‘e kadar destekliyor. Bellek frekansları ise sırasıyla 933MHz ve 1600MHz olarak karşımıza çıktı. 205946‘lik AnTuTu Benchmark puanıyla da performans olarak iyi bir tercih olacak gibi duruyor.

Ayrıca, MediaTek, MediaTek Dimensity 1000 5G SoC‘deki en yeni AV1 video codec‘ini kullanarak YouTube video akış desteğini etkinleştireceğini açıklamıştı. Şirket, AV1 codec bileşeninin sıkıştırma verimliliğini artırdığı için işlemci, daha az veri kullanırken inanılmaz görüntü kalitesi ve daha pürüzsüz video deneyimleri sunacak.

MediaTek’in Kablosuz İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yenchi Lee yaptığı açıklamada da “MediaTek kullanıcı deneyimini geliştirmek için sunduğu teklifleri sürekli olarak geliştirmektedir ve AV1 teknolojisi bunun en iyi örneğidir” sözleriyle sundukları teknolojiyle de iddialı olduklarını gösterdi.

Lee açıklaması içerisinde AV1 codec‘inin mevcut VP9‘a kıyasla yüzde 30 daha fazla sıkıştırma verimliliği sağlayan ultra yüksek performanslı bir video codec teknolojisi olduğunu da belirtti.

Helio G85MediaTek Helio G85MediaTek Helio G85 özellikleriMediaTek Helio G85 işlemci

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir