Samsung’dan bir ilk: 90 Hz OLED panel

  • 6 Months ago
  • 0

Zaman içerisinde donanımlar tarafında yaşanan performans artışları, akılı telefonlarda ve dizüstü bilgisayarlarda yüksek tazeleme hızına sahip panellerin ortaya çıkmasına neden oldu. Yüksek tazeleme hızına sahip OLED paneller, akıllı telefon pazarında bulunsa da dizüstü bilgisayar pazarında 60 Hz’in ötesine geçemediler. Samsung tarafından dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen 90 Hz OLED panel üretimine ise yakında başlanacak.

OLED paneller, daha çok üst seviye dizüstü bilgisayarlarda ve 4K çözünürlükte kullanılıyor.

Samsung, dizüstü bilgisayarlar için 90 Hz OLED panel üretimine başlıyor

Yeni üretilecek 90 Hz paneller, mevcut olan standart 60 Hz tazeleme hızına göre önemli bir sıçrama olmasa da gelecekte üretilecek 120 ve 144 Hz OLED panellerin yolunu açacak. OLED paneller, LCD panellere kıyasla gelişmiş görüntüleme açıları, doygun renkler, daha yüksek kontrast oranları ve daha iyi HDR performansı sunuyor. Ancak panellerdeki düşük tazeleme hızları, özellikle oyuncu bilgisayarlarında kullanılmasını zorlaştırıyordu.

Samsung Displays, bu yıl dizüstü bilgisayarlar için dünyanın ilk 90Hz OLED panellerini üretme planını duyurdu. Mart ayında başlanacak üretim hakkında Samsung tarafından fazla detay paylaşılmamasına rağmen, dizüstü bilgisayarlar için ilk etapta büyük miktarlarda 14 inç 90Hz OLED panellerin üretileceği belirtildi.

Samsung tarafından üretilen 90 Hz OLED panel, LCD panele kıyasla çok daha hızlı yanıt sürelerine (GtG) sahip olacak. Güney Koreli üretici, yeni OLED panelin piyasadaki en hızlı panelden 10 kat daha hızlı olduğunu belirtti. Samsung’a göre, bu hızlı tepki süresi sayesinde 90 Hz OLED panel ile 120 Hz LCD panelin aynı akıcılık performansına sahip.

90 Hz OLED panele sahip dizüstü bilgisayarların, ilk etapta yüksek fiyat etiketlerine sahip olması bekleniyor. Ancak teknolojinin yaygınlaşması ve maliyetlerin azalması ile OLED panellerin önümüzdeki yıllarda dizüstü bilgisayar pazarına yön vereceği tahmin ediliyor.

90 Hz OLED paneloledsamsungSamsung 90 Hz OLED panel

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir