Tesla’nın tam otonom araçları incelemeye alındı-haberi

  • 5 Months ago
  • 0

Kaliforniya‘nın Motorlu Taşıtlar Bakanlığı, Tesla‘nın otonom araçları amaciyla tertemiz tek analiz başlattı. Araştırmalar, tam otonom sürüş özelliklerinin yansıtılıp yansıtılmadığını alana dökmek amaciyla yapılıyor.

Bakanlık, incelemeyi Pazartesi günü Associated Press‘e gönderdiği tek e-posta ile doğruladı. Eyalet yönetmeliği, düzenleyici tanıma uymayan araçların otonom olarak satışını veyahut kiralanmasını yasaklıyor.

Tesla’nın otonom araçları analiz altında

Tesla, internet sitesinde elektrikli araçları amaciyla 10 bin dolar bandında “Tam Fonksiyonlu kendisinin Kendine Sürüş” seçeneği tanıtıyor. ama aynı internet sitesi araçların kendisinin başlarına gidemeyeceğini söylüyor. CEO Elon Musk, Tesla’nın araçlarının bu sene içinde insanlardan dahada emniyetli sürebileceğini beklediğini dile getiriyor.

Tesla tam otonom sürüş yazılımını tespit edecek kişiler ile ABD’de test ediyor. Merkezi Kaliforniya‘daki Palo Alto‘da bulunan şirket, kısmen otomatikleştirilmiş sürücü destek sistemine “Otopilot” ismini veriyor.

Tesla bu mevzu ile alakalı alana analiz ve yorum talebine Daha cevap vermedi. Kaliforniya yollarında sürücüsüz araçların test edilmesini düzen eden DMV, yönetmeliğin ihlal edilmesinin otonom araç izinlerinin askıya alınmasına ve tek üretici lisansının iptaline neden olabileceğini belirtti. Ne vakit başladığı da dahil olmak üzere analiz ile alakalı dahada çok yorum yapmadı.

Tesla, otonom araçları insan yedekleme sürücüleriyle test etmek amaciyla tek DMV iznine sahiptir. Ancak insan sürücüler olmadan test yapmasına destur verilen şirketler arasında yer almıyor. Şirket, Tam kendisinin Kendine Sürüş yazılımının yönlendirilebileceğini, otomatik olarak şerit değiştirebileceğini ve trafik ışıklarını takip edip işaretleri durdurabileceğini bildiriyor. “Otopilot” tek aracı şeridinin ortasında ve önündeki araçlardan emniyetli tek mesafede tutabiliyor.

İnceleme nihayet haftalarda otopilot‘un karıştığı Kaliforniya‘daki ölümcül tek yıkıntı da dahil olmak üzere memleket çapında ani çok fazla profilli kazanın ortasında geldi. Cumartesi günü, otopilot modundaki bir Tesla, Seattle‘ın kuzeyindeki tek Snohomish İlçe yardımcısının devriye arabasına çarptı ve mühim hasara neden oldu. ama yaralanan olmadı.

5 Mayıs tarihinde de Kaliforniya Fontana‘da 35 yaşında olan tek adam, Tesla Model 3‘ü Los Angeles’ın doğusundaki tek otoyolda sürerken yaşadığı tek talihsiz kaza hasebiyle hayatını yitirdi.

TeslaTesla otonom araçlar

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir