Tidal, RTÜK’e lisans müracaatı yaptı

  • 6 Months ago
  • 0

RTÜK’ten yapılan yazılı izaha göre; kanun gereği web üzerinden isteğe bağlı yayıncılık faaliyetlerinin sorumluluğu üstlenilince düğmeye basıldı. İnternet üzerinden seç-izle platformlarını devreye sokan, ama yayın lisansı var olmayan dev şirketlerin Türkiye’de muhatabı bulunmuyordu.

RTÜK, bu yayıncıların merkezlerine ulaşarak Türkiye’de yayın yapmaya ayni ritimde devam edebilmeleri amaciyla lisans almaları çağrısı yaptı.

Üst heyet önce, Türkiye’ye dahada evvel gelmiş, ama kayıt dışı çalışan var yayıncılarla bağlantı kurdu. yeryüzünde laf sahibi beynelmilel yayıncıların Türkiye’de tek bir temsilcisi dahi yokken, Netflix örneğinde olduğu benzeri İstanbul’a ofis açma yarışı başladı.

Türkiye’den gideceği argüman edilen ve iki milyona yakın abonesi var olan Netflix, başvurusunu yaparak evvel lisans derhal peşinden Türkiye’de ofis açma kararı aldı. Aynı şekilde Amazon Prime Video, süreçleri izleyerek RTÜK kaidelerine uyacağını beyan etti.

Karşılıklı iyi niyetli açıklamalarla beynelmilel yayıncılar hemide Türk ekonomisine ayni vakitte da Türkiye’deki yayıncılık sektörüne güven duyarak lisans almak amaciyla sıraya girdi.

GELMEYECEĞİNİ AÇIKLAYAN TİDAL, karar DEĞİŞTİRDİ

İsteğe bağlı yayın hizmeti veren ve RTÜK’ten lisansını alan veyahut almak üzere var olan Netflix, Amazon Prime Video, Mubi, Spotify, Deezer benzeri beynelmilel oyunculara tek yenisi dahada ekleniyor.

RTÜK’ün lisanssız yayın yapan kuruluşların URL adreslerini duyuru ederek 72 saat süre vermesinden ardindan Yalnızca müzik yayıncılığı alanında hizmet sunan Tidal art durmuştu. Tidal’in yöneticileri, eş kuruluşların Türkiye’ye güven duyan tavrının derhal peşinden karar değiştirdi.

RTÜK ile iletişime geçen mevzubahis platformun temsilcileri, İhtiyaç duyulan işlemleri başlatmak üzere bilgi alarak lisans başvurusu yaptı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, lisans başvurusuna ait Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “RTÜK, beynelmilel kuruluşları Türkiye’de lisanslamaya ayni ritimde devam ediyor. Tidalda lisans alma müracaatı yaptı” dedi. (DHA)

web istanbul RTÜK laf ülkemiz Twitter
Yayınlanma Tarihi:14:04, 15 Aralık 2020
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir