• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Türk mühendis, röntgen filmlerinden koronayı teşhis eden sistem geliştirdi

Türk mühendis, röntgen filmlerinden koronayı teşhis eden sistem geliştirdi

  • 11 Months ago
  • 0

Tüm dünyayı ve Türkiye’yi tesiri altına alan korona virüs, akciğerlerde ağır semptomlara neden olarak insanlarda ağır neticeler doğurmaya ayni ritimde devam ediyor. hayat sağlık Örgütünce ‘pandemi’ olarak tanımlanan bu hastalığın tanı ve Rehabilitasyonu amaciyla çalışmalar ayni ritimde devam ederken, Van YYÜ’de de teşhis ile alakalı sevindirici tek havadis geldi.

Prestijli mecmuada çevrimiçi olarak yayımlandı

Derin öğrenme ve suni zeka uygulamaları kullanılarak geliştirilen sistem, hastanelerde röntgen görüntülerinde korona virüsü teşhisine muavin olacak tek yaklaşım sunacak. Yüzde 99.4 oranında muvaffakiyet sağlayan sistem, prestijli Biomedical Signal Processing and Control Dergisinde çevrimiçi olarak yayımlandı.

İHA muhabirine konuşan Van YYÜ Mühendislik Fakültesi pc Mühendisliği kismindan Dr. Öğretim Üyesi Murat Canayaz, röntgen görüntülerinden korona virüs teşhisi yapan tek çalışma yaptığını belirtti. Geliştirilen sistemin korona virüsün teşhis çalışmalarına katkı sunacağını belirten Dr. Öğretim Üyesi Canayaz, “Çalışma kapsamında röntgen üzerinde korona, zatürre veyahut normal sıhhatli tek kişinin görüntülerini birbirinden ayıran suni destekli tek çalışmadır. Bu çalışmaya başlarken hayat üzerinde 6.2 milyon olay vardı. Şu vakit ise 10 milyon civarında olay sayısı var. Hastanelerde PCR testlerine ekstradan röntgen veyahut tomografi görüntüleri istenmektedir. ama röntgen görüntülerinde kimi kontrast problemi ile karşılaşmaktayız. Her cihazdan dahada net tek görsel elde edilemiyor. Bu çalışmada evvela görsel işleme teknikleriyle kontrast problemine çözüm sundum. Algoritmalar aracılığıyla bu problemi de hallettikten ardindan açık kaynaklı sitelerden saglamak ettiğim görüntülerden oluşan veri setini algoritmalar aracılığıyla geliştirdim” dedi.

“Yüzde 99.4 oranında başarılı”

Çalışmanın korona virüs tanısında mühim tek muvaffakiyet sağladığını ifade eden Canayaz, “Bu çalışmada her birinden 364 olmak üzere üç derslik bulunmaktadır. Bunlar korona, zatürre ve normal görüntülerden oluşmaktadır. suni zeka modelleriyle görüntüleri eğittim ve bunlardan özellikler çıkardım. dahada ardindan sezgisel metotlar aracılığıyla bunlardan anlamlı özellikler çıkardık. Bunu da sınıflandırma algoritmalarıyla sınıflandırdık. Bu çalışmada yüzde 99.4 oranında görüntülerde korona virüsü teşhis eden tek çalışma yaptık. Çalışmamız ulusal saygınlığı var olan Elsevier’de yayınlanan Biomedical Signal Processing and Control Dergisinde online olarak basıldı. Şubat 2021 tarihinde de yayımlanacak” diye konuştu.

“Karar vermede doktorların yardımcısı olacak”

Çalışmayı web platformuna aktarmayı düşündüğünü, böylelikle hastanelerde doktorlara hastanın sağlık vaziyeti ile alakalı havadis vermede muavin tek uygulama olacağına dikkat çeken Canayaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doktorlarımız bu konuyla alakali başarılıdırlar ve teşhis edebiliyorlar ama bizim çalışmamız da karar vermede muavin olacak. Bu çalışma üniversitemiz tarafından ilmi Araştırma Proje Koordinatör Birimi desteklenen suni zeka ve derin öğrenme uygulamaları isimli projenin de tek çalışma alanıdır. bu konuyla alakali desteklerinden dolayı ilmi Araştırma Proje Koordinatör Birimine ve üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye teşekkür ederim.”

Yılmaz Sönmez

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir