Ucuz telefon diye bir şey kalmayacak! (Video)

  • admin
  • 1 year ago
  • 0

200 dolar altı telefonlar için yeni vergilendirme sistemi yayınlandı. Resmi Gazete’de yayınlanana göre, 200 dolar altı telefonlar için gözetim uygulaması getirdi. Peki, bu ne anlama geliyor? Videomuzda tüm detaylarıyla anlattık.

200 dolar altı telefonlar için gözetim uygulaması dönemi

Ticaret Bakanlığı resmi olarak gözetim uygulaması ile ilgili duyuruyu yaptı. Geçen ay ise akıllı telefon vergilerine yüzde 1 ek vergi getirilmişti. Tüm bunlardan sonra ucuz telefon kalmayacak mı?

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri bu video ile baş başa bırakalım. İyi seyirler…

Gözetim Belgesi nedir?

Aslında gözetim uygulamasının amacının yerli üreticiyi korumak ve ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarını önlemek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu kapsamda vergi hesaplaması ise telefonun bedeli üzerinden değil, bakanlığın belirlediği bedel üzerinden gerçekleşecek.

200 dolar altı tüm cihaz ithalatları için gözetim belgesi alınması gerekecek ve bu belgenin gümrük idaresine ibraz edilmesi zorunda olacaktır. Gözetim belgesi taleplerine ilişkin başvurular, Ticaret Bakanlığı internet sitesine elektronik imzayla yapılabilecek. Gözetim uygulaması kapsamında 6 aylık geçerlilik süresine sahip bu belgenin başvuları e-devlet üzerinden de gerçekleşebilecek.

200 dolar altı telefonlara gözetim uygulamasıgözetim uygulamasıresmi gazetetelefona zam

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir